fot. nadesłana
Symboliczne wbicie pierwszej łopaty oficjalnie rozpoczęło 25 października (wtorek) najnowszą inwestycję EGGER w Biskupcu, w województwie warmińsko-mazurskim. Pierwsza w Polsce fabryka firmy będzie najnowocześniejszym zakładem przetwórstwa drewna w całej Grupie EGGER, wyposażonym w maszyny i technologie najnowszej generacji. Rocznie będzie on produkował około 650 tysięcy metrów sześciennych płyt wiórowych. Wartość inwestycji szacowana jest na miliard złotych.
W dziewiętnastej fabryce przedsiębiorstwa bezpośrednie zatrudnienie znajdzie 400 osób. Ocenia się, że dzięki aktywności inwestora powstanie również około 600 pośrednich miejsc pracy, stworzonych przez partnerów biznesowych oraz lokalne małe i średnie przedsiębiorstwa.
W chwili obecnej, EGGER poszukuje pracowników na stanowiska mechaników, elektryków czy specjalistów ds. utrzymania ruchu. Rozpoczęcie rekrutacji na stanowiska produkcyjne planowane jest na początek wiosny 2018 roku. Jednak już teraz firma zachęca wszystkie osoby zainteresowane dołączeniem do zespołu EGGER do przesyłania swojego CV na adres: rekrutacja@egger.com. Wszystkie aktualne oferty pracy są również dostępne na stronach internetowych: www.biskupiec.egger.com.
Zakład produkcyjny w Biskupcu w założeniu ma odgrywać kluczową rolę w tej części Europy, a wytwarzane w nim materiały będą dystrybułowane zarówno na rynku polskim, jak i rynkach zagranicznych. Produkcja będzie skoncentrowana na surowych płytach wiórowych, których znaczna część uzupełniona zostanie papierem dekoracyjnym i innymi przetworzonymi materiałami, dedykowanymi polskim i międzynarodowym firmom z branży meblarskiej oraz przedsiębiorstwom związanym z projektowaniem wnętrz.
Ocenia się, że otwarcie fabryki i uruchomienie produkcji będzie miało miejsce w czwartym kwartale 2018 roku.
Inwestycja ta ma duże znaczenie dla Grupy Meble Wójcik, jak również innych, lokalnych przedsiębiorców branży meblarskiej. Warto podkreślić, że budowa zakładu produkującego płyty meblowe przyniesie wymierne korzyści dla polskich producentów mebli. Zarówno Grupa Meble Wójcik, jak i Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli wyraziły swoje poparcie dla inwestycji. O co tak naprawdę chodzi wyjaśnia "Opinia dotycząca inwestycji firmy Egger w województwie warmińsko-mazurskim", której autorem jest Piotr Wójcik, prezes zarządu Grupy Meble Wójcik:
Grupa meble Wójcik współpracuje z firmą Egger od wielu lat. Szanujemy wysoki poziom obsługi oraz bardzo innowacyjną, szeroką i kompleksową ofertę produktową tej firmy. Jednak z racji dużych odległości, a co za tym idzie wysokich kosztów transportu z fabryk Grupy Egger (obecnie m.in. z Austrii i Rumunii), skala naszej współpracy jest ograniczona.
Inwestycja Grupy Egger pod Biskupcem w województwie warmińsko-mazurskim i lokalizacja mocy produkcyjnych tej firmy na rynku polskim znacznie podniesie konkurencyjność jej oferty i pozwoli nam na szerszą współpracę. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na działalność naszej firmy, ale również na ogólną konkurencyjność polskiej branży meblarskiej, która jest jednym z kluczowych i dynamiczniej rozwijających się obszarów naszej gospodarki, w zdecydowanej większości zdominowanej przez polskie firmy rodzinne.
Międzynarodowa konkurencyjność polskiej branży meblarskiej oraz jej szybki rozwój wymaga ciągłego i stabilnego dostępu do bazy materiałów drewnopochodnych. obecnie wszystkie fabryki tych materiałów zlokalizowane w Polsce znajdują się w rękach kapitału zagranicznego, dlatego inwestycja firmy Egger nie oznacza konkurencji dla polskiego kapitału . Deficyt materiałów drewnopochodnych oznaczałby dla polskich fabryk mebli duże ograniczenia rozwojowe oraz utratę konkurencyjności.
Należy też wziąć pod uwagę wyjątkowo dużą dbałość firmy Egger o środowisko naturalne oraz proekologiczna infrastrukturę i technologie stosowane w fabrykach tej firmy. to podejście, mające na uwadze ochronę środowiska naturalnego i otoczenia fabryk, jest wyjątkowe na tle całej branży Firma Egger dała się również poznać jako firma o wysokim poziomie odpowiedzialności społecznej.
Mając na uwadze powyższe, oceniamy inwestycję firmy Egger w Polsce jako jednoznacznie pozytywną.
Podstawowwe informacje dotyczące realizowanej inwestycji
- Powierzchnia całkowita działki inwestycyjnej, na której znajdą się budynki, instalacje, magazyny, tereny zielone i infrastruktura drogowa wynosi 85 hektarów.
- Fabryka zostanie podzielona na kilka głównych części, takich jak magazyn surowca drzewnego, obszar produkcyjny, teren do dalszej obróbki, magazyn produktów oraz budynki administracyjne.
- Zakład będzie zlokalizowany na terenie przy skrzyżowaniu dróg krajowych nr 16 i 57.
- Na terenie fabryki powstanie kotłownia do spalania biomasy, w której utylizowane będą odpady drewnopochodne. Komin kotłowni będzie umiejscowiony w odległości około 2100 metrów od centrum miasta i w odległości około 1000 metrów od ul. Adama Mickiewicza.
- Umiejscowienie różnych części zakładu zostało wybrane w taki sposób, aby zminimalizować wpływ fabryki na otoczenie i środowisko naturalne.
- W celu ochrony otoczenia przed potencjalnym oddziaływaniem zakładu przetwórstwa drewna, planujemy liczne nasadzenia drzew i krzewów na terenie fabryki oraz wykorzystanie naturalnych barier ochronnych.
- Aż do 30% drewna wykorzystywanego w produkcji w fabrykach Grupy EGGER pochodzi z recyklingu.
- Dzięki najnowocześniejszej technice zachowane zostaną obowiązujące wartości graniczne emisji wprowadzanych do powietrza. W fabryce będzie działał jeden komin, w którym zainstalowane zostaną najnowocześniejsze filtry i urządzenia monitorujące poziom emisji.
- Fabryka zostanie wyposażona w środki ochrony akustycznej przy instalacjach, budynkach i pozostałych urządzeniach.
- Woda z opadów i woda z produkcji wprowadzana będzie do własnej instalacji wody użytkowej, a po oczyszczeniu będzie ponownie wykorzystywana przy produkcji lub tak uzdatniana, że może zostać wprowadzona do miejskiego systemu ścieków. Ścieki sanitarne odprowadzane będą do komunalnej oczyszczalni ścieków.
- Elementem zakładu EGGER w Biskupcu będzie kotłownia na biomasę, czyli instalacja do współspalania biomasy, która będzie wykorzystywała biomasę odpadową pochodzącą głównie z procesów produkcyjnych prowadzonych w zakładzie. Kotłownia będzie produkować ciepło przemysłowe wykorzystywane wyłącznie na potrzeby własne zakładu produkcyjnego EGGER. W kotłowni będą mogły być spalane takie materiały jak: stare opakowania drzewne, zużyte palety, resztki produkcyjne pochodzące z procesu przetwarzania drewna, materiał drzewny z przemysłu leśnego, a także biomasa rolnicza.
Grupa EGGER w liczbach
- Rodzinna firma posiadająca 18 fabryk w Europie i na świecie, zatrudniająca około 9 000 pracowników.
- Wartość sprzedaży za rok 2016/2017: 2.38 mld Euro (+1.7 %)
- EBITDA: 363.7 mln Euro (+4.0 %)
- Wartość inwestycji: 259.2 mln Euro
- Globalna roczna sprzedaż: około 7,5 miliona m3 płyt wiórowych, łącznie z tarcicą.
- Skupienie na zrównoważonej gospodarce leśnej oraz ekologicznych metodach produkcji.
- Stałe inwestycje w sprzęt i procesy produkcyjne ze szczególnym naciskiem na zrównoważony rozwój.
Źródła: informacje dostarczone przez inwestora