› FIRMY
› ARTYKUŁY
B1 - Stawbud

"Ruszaj się kur...." czyli klient-buc. Jak sobie z nim radzić?

aktualności ponad rok temu    14.06.2014
Bartłomiej Ryś
komentarzy 7 ocen 9 / 89%
A A A

Czy rzeczywiście elblążanie są tak bardzo niemili dla kasjerów, kelnerów, obsługi stacji benzynowej? Taki wniosek można wysnuć po ostatnich publikacjach m.in. w gazeta.pl. Komentatorzy stwierdzają krótko: jako Klienci jesteśmy po prostu „bucami”.

Pracowałam w jednej z elbląskich restauracji jako kelnerka przez dość długi czas. Zarobki były jak najbardziej w porządku, szefostwo również. Klienci byli mili, często zostawiali napiwki. Byli wyrozumiali jeżeli popełniałam jakieś wpadki na początku pracy – tłumaczy nam Anna, która twierdzi, że nigdy więcej jako kelnerka pracować nie będzie. Dlaczego?

Wśród wszystkich Klientów najbardziej zapamiętałam, powiedzmy to sobie wprost, idiotów, którzy potrafili zepsuć cały dzień pracy. Nie dość, że po 10 godzinach pracy byłam zmęczona, bolały mnie nogi i kręgosłup, to Ci jeszcze potrafili przyjść, zwyzywać mnie, puszczać w moim kierunku przekleństwa, zaczepki.

Takie sytuacje, według badań i relacji samych pracowników, zdarzają się codziennie gdzie ma się kontakt z Klientem. Gazeta.pl podaje przykład związku zawodowego WZZ Sierpień 80, który apeluje: „widzisz buca w sklepie, zareaguj”. Rzecznik związku wyjaśnia, że akcja powstała z powodu coraz większej ilości zgłoszeń dotyczących złego traktowania kasjerek i kasjerów przez Klientów.

W internecie możemy znaleźć wiele opowieści kelnerów i kelnerek, którzy ze szczegółami opisują to, jak sobie radzą z chamską Klientelą. Przykłady? Plucie do jedzenia wyszło już z mody. Teraz kelner zazwyczaj informuje kucharza o tym, że jedzenie, które będzie przygotowywał jest przeznaczone dla „buca”. Ten potrafi użyć mało świeżych produktów lub zmieszać je w taki sposób, że po przyjściu do domu dany Klient na długo zasiądzie na tzw. „królewskim tronie”.

Kasjerki natomiast nie mają tak dużego pola manewru do zemsty jak kelnerki. Gazeta.pl podaje, że kasjerzy potrafią być obwiniani o wszystko, począwszy od niezgodności ceny na kasie z tą na metce po nieporządek w sklepie. Zdarzają się również rękoczyny, a przekleństwa i wyzwiska kierowane w stronę zarówno kobiet, jak i mężczyzn są na porządku dziennym.

Skąd w nas tyle agresji? Psychologowie twierdzą, że zachodzi tutaj związek szef-pracownik. Klientom wydaje się, że jeżeli robią zakupy w danym sklepie to automatycznie są szefami. W końcu to oni płacą m.in. za szybką i sprawną obsługę przy kasie. Często jednak zdarza się tak, że kasjer nie jest winny. Zawieszony system, brak autoryzacji płatności kartą czy powolny Klient, który „ma czas” aby spakować swoje zakupy. Jeżeli dodatkowo jesteśmy poirytowani bo nasz szef „przycisnął” nas w pracy, to automatycznie chcemy wyładować złość na pierwszej lepszej osobie. Kasjer jest, przynajmniej w przeświadczeniu Klientów, świetną osobą do tego.

Osoby nas obsługujące najczęściej są niezwykle miłe. Weźmy tu jako przykład sieć sklepów Biedronka. Na początku słyszymy „dzień dobry” następnie „poproszę”, „proszę, oto reszta”, „dziękuję i zapraszam ponownie”. Jeżeli faktycznie występuje np. niezgodność ceny podanej na metce z tą wbitą na kasę – wystarczy powiedzieć, a nie reagować agresją. Sprawę zakończymy o wiele szybciej, a i zaoszczędzimy wiele nerwów.

Związki zawodowe namawiają do tego, abyśmy reagowali w przypadku, gdy widzimy „buca”, który wyżywa się na kasjerze, kelnerce. W ich opinii kasjerzy są najczęściej pozostawieni „sami sobie”, bez pomocy ze strony szefostwa. Coraz częściej zdarza się to w małych sklepikach. Wielkie korporacje z coraz większą determinacją próbują wyeliminować chamskie zachowania Klientów lub chociaż chronić kasjerów.

Z jakim skutkiem? Na to pytanie mogą odpowiedzieć już wyłącznie osoby, które w sklepach, stacjach benzynowych, restauracjach i innych miejscach pracują. Zapraszamy do komentarzy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ awer
ponad rok temu ocena: 0%  7
Te zwroty dzień dobry, do widzenia i zapraszam ponownie są śmieszne. Ileż to razy w ciągu dnia kasjerka musi wypowiedzieć te słowa. Skąd to głupie zagranie przyszło?
odpowiedz oceń komentarz 0 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zolty
ponad rok temu ocena: 25%  6
lej te cole kuxxa!!!
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Naczelny krytyk
ponad rok temu ocena: 40%  5
W Biedronkach i innych sieciówkach te "dzień dobry, do widzenia i zapraszamy ponownie" jest tak sztuczne, że nie wiadomo czy się śmiać,płakać czy uciekać. Pewnie gdyby koło kasy przechodził duży pies czy też jakiś robot to jestem pewien, że też kasjerka powiedziałaby: "dzień dobry, do widzenie i zapraszamy ponownie". Czasami same kasjerki się z tego śmieją ale co mają robić jak szefostwo każe tak się sztucznie zachowywać to muszą tak robić żeby nie stracić pracy.:-D
odpowiedz oceń komentarz 8 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Edek..
ponad rok temu ocena: 67% 4
Jeśli ta kasjerka wypowiada te same 3 zwroty kilkaset razy dziennie, to trudno, żeby nie zaczęła robić tego automatycznie. Spróbuj sam kiedyś przez 8 godzin dziennie powtarzać te "dzień dobry, do widzenia, zapraszam ponownie" i zobaczymy czy cały czas będziesz robić to z takim samym zaangażowaniem i szczerym uśmiechem na twarzy
~ Marian
ponad rok temu ocena: 50% 3
Edek, szkoda Twojej klawiatury. Naczelny krytyk to typowy idiota, hejter, który czepia się wszystkiego. Nienawidzę takich ludzi...
~ albercik
ponad rok temu ocena: 82%  2
Jeszcze prostsza zasada traktuj innych tak jak bys chcial byc traktowany. Nigdy nie wiadomo gdzie kiedys przydzie nam pracowac.
odpowiedz oceń komentarz 14 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dante
ponad rok temu ocena: 68%  1
jest bardzo prosta zasada, lepiej nie wkurzaj ludzi którzy podają ci jedzenie...
odpowiedz oceń komentarz 13 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.