› FIRMY
› ARTYKUŁY

Ruszy skup ślimaków winniczków po trzech latach przerwy

aktualności ponad rok temu    13.01.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Ruszy skup ślimaków winniczków po trzech latach przerwy

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie zdecydowała, że w tym sezonie będziemy mogli zebrać do 400 ton ślimaków winniczków. Wnioski w tej sprawie można już przesyłać do RDOŚ. Ślimaki wyłącznie o średnicy muszli powyżej 3 centymetrów zbieramy tylko od 20 kwietnia do 31 maja. To okazja do zarobku dla wielu rodzin.

Ślimak winniczek (Helix pomatia) podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej. Zbieranie ich wymaga zezwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska. W latach 2014-2016 zbieranie winniczków zostało wstrzymane.

Główną przyczyną tej decyzji była słaba kondycja populacji ślimaka winniczka, wzrost udziału w populacji osobników „niewymiarowych”, czyli o średnicy poniżej 3 centymetrów, zmniejszenie jego występowania oraz mniejsze zagęszczenie osobników w poszczególnych stanowiskach

- czytamy w komunikacie RDOŚ.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie zlecała przeprowadzanie badań. Porównując wyniki z lat 2014 i 2016 stwierdzono, że winniczku są znacznie większe. Nie zauważono zwiększenia stanowisk ani liczby ślimaków na każdym z nich.

Najczęściej winniczek przebywał w siedliskach naturalnych (głównie brzegi wód i obrzeża lasów), ale jego największe zagęszczenie obserwowano w siedliskach antropogenicznych (głównie siedliska ruderalne i nasypy kolejowe).

Na podstawie wyników przeprowadzonych badań Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie, po zasięgnięciu opinii Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Olsztynie, wyznaczył limit zbioru ślimaka winniczka w tym roku do 400 ton.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Programista w glanach
ponad rok temu ocena: 50%  1
To niebezpieczne zajęcie - kiedyś jeden rzucił mi się z pianą na pysku do gardła.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.