› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
B1 - Stawbud

Samorządy będą miały wpływ na dystrybucję alkoholu. Wraca prohibicja?

aktualności ponad rok temu    20.01.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 4 ocen 2 / 100%
A A A
zdjęcie poglądowe, stanowi ilustrację do poniższego tekstuzdjęcie poglądowe, stanowi ilustrację do poniższego tekstu fot. Bartłomiej Ryś

I wcale nie chodzi o popularny sklep na Starym Mieście, nomen omen monopolowy.

Niespełna kilkanaście dni temu poruszaliśmy temat sklepów monopolowych, które, jak grzyby po deszczu, wyrastają na kolejnych osiedlach Elbląga. Interweniowali Radni prosząc o częstsze kontrole policji w tego typu miejscach. W naszej publikacji wspominaliśmy o tym, że to niekoniecznie sklepy są wszystkiemu winne. Na horyzoncie pojawiło się pewne rozwiązanie problemu: nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Chcielibyśmy, aby samorządy miały wpływ na to, jak dystrybuowany jest alkohol i żeby mogły też w miejscach, gdzie tej sprzedaży jest bardzo dużo, ograniczyć jej możliwość – mówił w rozmowie z reporterem RMF FM poseł Prawa i Sprawiedliwości Szymon Szynkowski.

Przypomnijmy: na gruncie lokalnym to również radna PiS, Halina Sałata, zwróciła uwagę na problem „tanich” sklepów monopolowych, szczególnie w okolicach ul. Rodziny Nalazków. To w okolicach tego typu przybytków gromadzą się tak zwani „kloszardzi” i, będąc pod lekkim bądź mocniejszym „wpływem procentowym”, zaczepiają przechodniów prosząc o pieniądze, papierosy. Często dochodzi do ostrej wymiany słów a nawet bójek. Problem jest rzeczywiście poważny, lecz w poprzedniej publikacji zastanawialiśmy się, czy na pewno winne temu są sklepy. Rząd jednak myśli podobnie jak Radna: chce samorządom dać odpowiednie narzędzie, aby te mogły się rozprawić z kłopotliwymi sklepami.

Co ma przynieść nowelizacja ustawy? Szymon Szynkowski, poseł PiS, tłumaczył jej szczegóły dla reportera RMF FM.

Jednym z elementów, które wpływają na porządek i bezpieczeństwo jest natężenie sprzedaży alkoholu. Dzisiaj to właściwie pozostaje poza kontrolą samorządów, ta kontrola jest iluzoryczna. Chcielibyśmy, by samorządy miały wpływ na to, jak dystrybuowany jest alkohol i żeby mogły też w miejscach, gdzie tej sprzedaży jest bardzo dużo i ta nasilona sprzedaż jest powiązana z zakłóceniami porządku - ograniczyć możliwość sprzedaży.

Poseł zapewnia jednak, że „nie chcemy nikogo na siłę zmuszać do tego, by bawił się bez alkoholu.”

Co jeśli samorząd będzie zbyt restrykcyjny i wprowadzi na przykład sprzedaż przez godzinę dziennie?

Dzisiaj samorząd też może podejmować nieracjonalne decyzje i na przykład wprowadzić limit punktów z alkoholem do jednego sklepu w danym mieście. Ale nikt na to się nie decyduje. Samorządowcy są wyrazicielami opinii mieszkańców i wiedzą, że wyborcy rozliczą ich podczas wyborów.

Swoboda gospodarcza? Tak, ale w tym przypadku trzeba ją kontrolować

Poseł odniósł się również do pytania reportera o to, które z pięciu sklepów w danej okolicy powinny być, według nowej regulacji, zamknięte. Przecież sprzedawcy powiedzą, że to nieuczciwe.

Oczywiście prawo nie działa wstecz, więc te sklepy, które teraz działają - będą działać do końca obowiązywania ich koncesji na handel alkoholem. Natomiast wraz z terminami wygaszania tych koncesji - nie będą mogły być wydawane nowe koncesje. Jestem wielkim zwolennikiem swobody gospodarczej, ale jednak są takie miejsca, gdzie trzeba tę swobodę gospodarczą jakoś regulować, bo ona ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a to jedna z najważniejszych kwestii w dużych miastach.

Wygląda więc na to, że samorządy (a więc elbląscy Radni) po przegłosowaniu nowelizacji ustawy w Sejmie, będą mogli sami zdecydować o tym, którym sklepom koncesji nie wydać, a więc zmusić ich właścicieli do tego, aby przybytek został zamknięty.

Waszym zdaniem: czy to dobre posunięcie? Czy to rozwiąże problem?

Wykorzystano fragmenty: RMF FM

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Elblążanin
ponad rok temu ocena: 67%  4
Pis doszedł do władzy i On będzie decydował czyli wszystkie sklepiki i sklepy zostaną pozbawione koncesji zostanie tylko Borys z udziałami byłego zięcia pana adwokata Dubienieckiego.Zastanawiam się kto będzie płacił podatki w naszym mieście jak połowa lokali już jest do wynajęcia a jak dojdzie jeszcze kilkadziesiąt,to życzę powodzenia.Miasto już upada a będzie tylko gorzej przy tej władzy.
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zelazny
ponad rok temu ocena: 50%  3
Wolny człowiek w wolnym kraju może otworzyć sklep gdzie chce i otwierać go kiedy chce. Ten sam wolny człowiek może sobie kupić alkohol o takiej porze dnia i nocy na jaką ma ochotę. Komuna wraca...
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ smakosz
ponad rok temu ocena: 0%  2
Alkohol powinien być sprzedawany po ukończeniu 21 lat i każdy przy kupnie powinien się legitymować bez proszenia o dowód jak to jest w USA.Alkohol powinien być sprzedawany do 20.00 a maksymalnie do 22.00 Nie można wyróżniać sklepów kto moze a kto nie może sprzedawać alkoholu jezeli złamie przepisy wtedy powinno się zabrać koncesję
odpowiedz oceń komentarz 0 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ karo
ponad rok temu ocena: 50% 1
A bzykanie od 30 lat i po ciemku !!!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.