› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Senator Jerzy Wcisła przypomina: Chcesz płacić mniej za prąd? Masz czas do poniedziałku!

aktualności 4 miesiące temu    27.07.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Senator Jerzy Wcisła przypomina: Chcesz płacić mniej za prąd? Masz czas do poniedziałku!

Senator Jerzy Wcisła zwraca uwagę, że przedsiębiorcy tylko do poniedziałku mogą złożyć oświadczenie chroniące ich przed podwyżkami cen energii.

Rozpowszechnienie informacji i stan świadomości przedsiębiorców stoją na bardzo niskim poziomie. Krótko mówiąc większość osób prowadzących działalność gospodarczą nie ma świadomości, że w przypadku gdy nie dochowają terminu, będą płacić za prąd znacznie więcej niż dotychczas i podwyżki zostaną wprowadzone w życie już wkrótce. Aby budzić świadomość parlamentarzysta wydał  stosowne oświadczenie, którego treść publikujemy poniżej:

Apeluję o poinformowanie mieszkańców o tych terminach, bo okazuje się, że większość nie wie o wymogu składania oświadczenia. Spytałem w piątek kilka osób prowadzących działalność gospodarczą i tylko jedna złożyła wniosek, bo dowiedziała się o tym „pocztą pantoflową”.   

 

Problem jest ogólnopolski. Zamieszanie wokół podwyżek cen energii, sprzeczne komunikaty ministrów i premiera, dwukrotna zmiana przepisów, uspokajanie, że nikt „nie straci” spowodowały dzisiejszy bałagan.

 

Odbiorców prądu ustawa traktuje w różny sposób. Osoby prywatne nie są objęte podwyżką. Małe firmy, szpitale i jednostki samorządowe muszą pisać oświadczenia. Duże firmy traktowane są zupełnie inaczej.

 

W Polsce jest ok. 2 mln mikro i małych firm. Ostrożne szacunki wskazują, że co najmniej 400 tysięcy uprawnionych jest do płacenia niższych cen energii, ale do piątku (26 lipca) złożono tylko ok. 20 tys. oświadczeń. Złożyły je instytucje publiczne, szpitale i samorządy i tylko nieliczni przedsiębiorcy.

 

Oznacza to, że w przeddzień upływu terminu 95 procent uprawnionych nie złożyło oświadczenia. Specjaliści szacują, że oświadczenia „zdąży” złożyć 30-50 procent uprawnionych. Oznacza to, że co najmniej 200 tys. osób zapłaci więcej niż musi. W samym Elblągu „przepłacać” przez pół roku będzie 4-6 tys. mieszkańców. Mam nadzieję, że apel medialny zmniejszy liczbę ofiar tego zamieszania.

 

Moim zdaniem to „zamieszanie” nie jest przypadkowe. Rząd od początku bronił się przed wprowadzaniem ulg, a gdy musiał ustąpić pod presją społeczną to zrobił to w tak karkołomny sposób, by były one jak najmniej czytelne. Wiadomo bowiem, że koszty produkcji prądu rosną i ktoś za to zapłacić musi.

 

Rząd próbuje wszelkimi sposobami przerzucić na obywateli koszty złej polityki energetycznej: zatrzymania rozwoju energii odnawialnej i forsowania coraz droższej produkcji energii z węgla.

 

Jerzy Wcisła, Senator RP

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą w II półroczu zapłacić niższe stawki za energię elektryczną, jeśli do poniedziałku złożą oświadczenie, że są odbiorcami końcowymi energii elektrycznej i są mikro- lub małym przedsiębiorcą.

Sprawa jest ważna, bo tylko w Elblągu dotyczy ponad 8 tys. osób. Z analiz wynika, że większość z nich – 4 do 6 tys. osób – nie zdąży złożyć oświadczenia w terminie i przez pół roku będzie skazana na płacenie wyższych o 30 do 70 procent rachunków za prąd. 

Termin składania oświadczeń upływa 27 czerwca, ale ponieważ wypada to w sobotę, to na mocy art. 115 Kodeksu Cywilnego przedłużony jest do poniedziałku.

Oświadczenie można wysłać na adres: Energa Obrót SA, ul. Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk, mailem: firma@energa.pl lub osobiście w następujących punktach:

 • Elbląg, ul. Hetmańska 12-14
 • Bartoszyce, ul. Bohaterów Warszawy 89
 • Lidzbark Warmiński, ul. Piłsudskiego 5a/8

Te punkty będą czynne w sobotę i w niedzielę od godz. 9.00 do 14.00 i w poniedziałek od godz. 9.00 do 24.00 (w Elblągu od godz. 8.00).

Firmy energetyczne deklarują, że będą honorowały datę stempla pocztowego. Radzę jednak wziąć pod uwagę, że zgodnie z Kodeksem Cywilnym nie muszą tego robić, gdyż „oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią”. Pewne ryzyko przy wysyłce pocztowej istnieje.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ uważna
4 miesiące temu ocena: 100%  1
Pan Wcisła miota się jak może by wypłynąć na powierzchnię,raz tu raz tam ale o normalnym życiu pracownika nie ma pojęcia bo już kilkanaście lat jest w polityce! Doszedł do senatora.Od radnego poprzez urząd marszałka w Olsztynie itd. itp aby tylko się wcisnąć w biurowe pielesze radnego lub doradcę prezydenta lub inne urzędnicze. Zejdzie Pan na ziemię i popracuje troszkę pochodzi po sklepach,zobaczy jak wygląda dzień pracownika!!!
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.