› FIRMY
› ARTYKUŁY

"Siódemka" do naprawy po raz kolejny! Utrudnienia na trasie

inwestycje ponad rok temu    12.05.2017
Maciej Markowski
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

Trwają wytężone prace nad drogą ekspresową S7 z Elbląga do Gdańska, ale także na innych odcinkach w kraju. Termin oddanie trasy elbląsko-trójmiejskiej wyznaczono na październik 2018 roku i sądząc po zaawansowaniu prac, nie jest on w żaden sposób zagrożony. Podczas gdy kolejne metry nowej drogi zbliżają wykonawcę do końca inwestycji, odcinki oddane do użytku kilka lat temu w pewnych miejscach już domagają się napraw. Tereny Żuław są dla budowniczych sporym wyzwaniem, o czym najlepiej świadczą usterki, które pojawiały się w przeszłości w północno-zachodnich rejonach województwa warmińsko-mazurskiego, także niedaleko Elbląga. Teraz ponownie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad musi uporać się z naprawą w rejonie węzła drogowego Pasłęk Południe, gdzie doszło do osiadania nawierzchni. Jej poziom obniżył się o kilka centymetrów na długości kilku metrów i dlatego ograniczono prędkość na tym odcinku 70 km na godz.

Droga ekspresowa w rejonie Pasłęka i Elbląga została oddana do użytku około 6 lat temu, czyli starą nazwać jej niepodobna. Tymczasem gwarancja na wykonawstwo skończyła się wraz z końcem roku 2015 i dlatego za każdą usterkę czy wadę odpowiedzialność spada na GDDKiA, która musi wykonać naprawy z własnych pieniędzy, czyli budżetowych. Póki co nie znaleziono przyczyny osiadania drogi, choć prawdopodobnie może to być "rozluźnienie konstrukcji nasypu drogowego wskutek mocnego nawodnienia korpusu drogi, w sąsiedztwie którego znajduje się zbiornik wodny" - tłumaczył w jednym z wywiadów rzecznik prasowy olsztyńskiego oddziału GDDKiA Karol Głębocki. Trzeba dodać, że to nie pierwszy zapadający się fragment drogi, co może oznaczać, że nie ostatni. Firma Budimex odpowiedzialna za część 40-kilometrowej trasy z Elbląga do Gdańska (Nowy Dwór Gdański - Kazimierzowo k. Elbląga) właśnie na utwardzenie terenu poświęca najwięcej czasu.

- Dokładne przyczyny tego zjawiska poznamy po wykonaniu przez nasze laboratorium specjalistycznych badań geotechnicznych. Na tej podstawie przyjmiemy metodę naprawy - tłumaczył Karol Głębocki.

Na czas ustalania przyczyn zapadania się nawierzchni zostanie wykonana asfaltowa nakładka na obniżonym fragmencie drogi. W przeszłości również występowały tego typu problemy, chociażby na 100-metrowym fragmencie jezdni koło Miłomłyna (2012 rok), gdzie nawierzchnia osiadła prawie o 20 cm. Potem w innym miejscu, ale w tym samym rejonie, na 15 cm. O przeszło 10 cm droga osiadła na trasie z Elbląga do Pasłęka niedaleko Bogaczewa.

Inwestycja pomiędzy południową obwodnicą Gdańska a Elblągiem (40 km) obejmuje dwa zadania: trasę Koszwały - Nowy Dwór Gdański (realizowaną przez firmę Metrostav) oraz Nowy Dwór Gdański - Kazimierzowo koło Elbląga (realizowaną przez firmę Budimex). Koszt całej operacji budowy obu odcinków ma wynieść 3,75 miliarda złotych, z czego ponad 2 miliardy pozyskano z Unii Europejskiej - z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Oprac. na podst. olsztyn.wyborcza.pl

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ~Tajny
ponad rok temu 4
Droga naprawiona.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Roman
ponad rok temu 3
Swego czasu, na podsypkę pod nasypy kolejowe, używano żużla granulowanego, produkowanego w Hucie Katowice. Na podsypkę tę sypano dopiero piasek. Podsypka, bardzo ściśliwa, do tej pory sprawdza się. Już przez trzydzieści pięć lat. Jest droga, lecz żaden nasyp jeszcze nie zapadł się. Może by tak pod drogi? I koleją w okolice Pasłęka podwozić, czy Elbląga nawet?
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Arche
ponad rok temu ocena: 100%  2
Od kiedy Pasłęk leży na Żuławach ? Autor artykułu ma problemy z geografią.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marco
ponad rok temu ocena: 86%  1
To ta super dokładna robota ekipy PO - PSL , jak forsę zgarnia się pod stołem a odbiory robót robi się w lokalach to po czasie wychodzą wszystkie fuszerki
odpowiedz oceń komentarz 6 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.