› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Six Sigma oraz Lean — czyli jak o jakość dbają największe koncerny

ponad rok temu    9.11.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Six Sigma oraz Lean — czyli jak o jakość dbają największe koncerny
Dużym łatwiej na rynku - to prawo zna bardzo dobrze każdy adept ekonomii. Odpowiada za to zjawisko zwane oszczędnościami skali: im większa jest skala produkcji, tym łatwiej efektywnie wykorzystać zasoby i zatrudnić wykwalifikowanych pracowników o odpowiedniej specjalizacji. Warto jednak zauważyć, że oszczędności wcale nie pojawiają się same - to jedynie pewien potencjał. Aby móc z niego korzystać, trzeba nauczyć się efektywnie zarządzać firmą i jej zasobami tak, by ograniczać do minimum straty i marnotrawstwo.
 
Im przedsiębiorstwo większe, tym cel okazuje się trudniejszy do osiągnięcia. Ścieżka do niego przybiera w przypadku niektórych koncernów, jak Ford, Motorola czy Toyota, formę uogólnionej strategii czy filozofii o własnych prawidłach i ideałach. Ich śladami podąża wiele kolejnych przedsiębiorstw, które szukają własnej szansy na globalnym rynku, czerpiąc wiedzę z publikacji w prasie naukowej i ekonomicznej lub szkoleń firm takich jak polska http://www.e-opex.pl/. Warto się owym filozofiom przyjrzeć, by zapożyczyć z nich nieco praktycznych porad i zaszczepić je we własnej firmie.
 
Six Sigma (sześć sigm) Motoroli
 
Nazwa strategii Six Sigma pochodzi od statystycznej zmiennej zwanej odchyleniem standardowym, którą oznacza się właśnie grecką literą sigma. Zgodnie z tą teorią każda firma powinna dążyć do tego, by wśród produkowanych przez nią wyrobów odsetek tych, które nie są w stanie sprostać kryteriom jakości, mieścił się w przedziale 6 odchyleń — a więc nie przekraczał 3,4 jednostek na milion, przynajmniej w pierwszym, optymalnym okresie jego produkcji. Wszystko po to, by w późniejszym czasie pozostawić dość miejsca dla ewentualnego pogorszenia warunków bez zagrożenia dla zysku. Według filozofii Six Sigma najważniejszym polem, gdzie da się uzyskać duże efekty z poprawy zarządzania, jest sam szczyt przedsiębiorstwa, w dalszej kolejności - kolejne szczeble. Warto, by wdrażaniem perfekcyjnego zarządzania i optymalizacją procesów zajmowali się w firmie wyspecjalizowani mistrzowie, których jedynym zadaniem jest zarządzanie poprawą jakości i doradzanie innym pracownikom. Korporacyjnym specjalistom Six Sigma, na podobieństwo sztuk walki, przyznaje się pasy — zielone i czarne, które odpowiadają ich stopniowi wtajemniczenia i specjalizacji.
 
Lean manufacturing rodem z Toyoty
 
Od nieco innej strony do doskonalenia produkcji we własnych zakładach podchodzi koncern Toyota. Tu dróg do doskonalenia wytwarzania szuka się przede wszystkim od dołu — od wykrywania drobnych błędów, poszukiwania możliwych usprawnień. Szefowie Toyoty zachęcają swoich pracowników do tego, by sami starali się najefektywniej zorganizować swoją pracę, a także by nie bali się ujawniać problemów i przerywać produkcji w momencie, gdy coś poszło nie tak, jak trzeba. Dąży się do równomiernego obciążenia pracą zarówno pracowników, jak i maszyny, a także ograniczenia wszelkich przestojów i oczekiwania. Ideałem jest ciągłe doskonalenie pracy własnej i pracy zespołu — tak, by nic się nie marnowało.
 
Lean czy Six Sigma? A może obie strategie naraz? Dróg do sukcesu jest wiele. Ważne, by wiedzieć, gdzie ich szukać!
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Pracownika Alstom i GE
ponad rok temu ocena: 0%  1
Six Sigma oraz Lean — czyli jak w krotkim czasie doprowadzic do bankructwa firmę.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.