› FIRMY
› ARTYKUŁY

Specustawa w sprawie budowy kanału przez Mierzeję przyjęta

inwestycje ponad rok temu    14.12.2016
Maciej Markowski
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Specustawa w sprawie budowy kanału przez Mierzeję przyjęta

Projekt uchwały, który precyzuje zasady przygotowania, realizacji oraz finansowania wielomilionowej inwestycji dotyczącej budowy kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską został wczoraj przyjęty na posiedzeniu przez rząd. Projekt stworzył Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk i jeśli zostanie przyjęty przez Sejm RP, ustawa będzie gwarantem ukończenia przedsięwzięcia w zakładanym terminie, czyli do 2022 roku.

Specustawy usprawniające poszczególne procedury inwestycyjne stosowano już przy okazji budowy gazoportu w Świnoujściu czy przygotowaniach do Euro 2012, które odbyły się w Polsce i Ukrainie. Uchwała w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej będzie miała ogromny wpływ na regulację i podniesienie sprawności działań związanych z inwestycją, dzięki której poprawi się m.in. bezpieczeństwo kraju.

- Realizacja inwestycji jest konieczna ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa – umożliwi jednostkom Marynarki Wojennej i Straży Granicznej swobodny dostęp od strony morza do portów Zalewu Wiślanego w szczególności do portu w Elblągu - napisano w komunikacie rządowym Centrum Informacyjnego Rządu.

Bardzo ważny jest także rozwój gospodarczy regionu i portu w Elblągu, który stanie się jednym z głównych polskich portów morskich.

- Nowa droga wodna umożliwi swobodną żeglugę statków morskich do portu w Elblągu i pozostałych portów Zalewu Wiślanego, będących portami Unii Europejskiej. [...] Przedsięwzięcie umożliwi otwarcie portu w Elblągu dla dużych statków pełnomorskich, a więc utworzenie piątego dużego polskiego portu na Bałtyku - czytamy.

"Połączenie Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej kanałem przez Mierzeję Wiślaną to jedna z priorytetowych inwestycji obecnego rządu". Całość inwestycji ma się zamknąć w kwocie 880 milionów złotych, które zabezpieczono w budżecie państwa. Budowa ma się rozpocząć w 2018 roku, a sam kanał ma mieć długość 1,3 km, 5 metrów głębokości i 60 metrów szerokości.

Urząd Morski w Gdyni ogłosił już także przetarg warty 6 milionów złotych na wykonanie dokumentacji projektowej kanału. Zgłosiły się do wykonania zadania dwa konsorcja, które miałyby dostarczyć projekt w przeciągu 18 miesięcy.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

  • 10
    ZADOWOLONY
  • 1
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Roman
ponad rok temu ocena: 17%  1
No cóż, nie zapodano, kiedy pierwszy statek pełnomorski dotrze na Zalew Wiślany i przed wpłynięciem do Portu Elbląg, dokona zrzutu zanieczyszczeń, co statki zazwyczaj czynią, by czystymi być na wypadek wizyty SANEPiD np., czy p. posła Kaczyńskiego, lubo też p. Wilka (także z PiS).
odpowiedz oceń komentarz 1 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.