› FIRMY
› ARTYKUŁY

Sprawa zwrotu unijnej kasy. Radny pyta, prezydent odpowiada

aktualności ponad rok temu    11.01.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 3 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

Radny Rafał Traks w interpelacji pytał o 2,3 miliony zł zwrotu pieniędzy z miejskiej do unijnej kasy. Dotyczyło to 9 projektów, w tym ten najbardziej znany dotyczył EPEC-u. Prezydent Witold Wróblewski odpowiada, że to zarząd przedsiębiorstwa zdecydował o dokonaniu zwrotu pieniędzy. W pozostałych ośmiu projektach korekty zostały ostatecznie zwrócone do miejskiej kasy.

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zwróciło milion złotych do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Powodem były błędy w procedurze przetargowej dotyczącej wartej ponad 12 milionów inwestycji – modernizacji części miejskiej sieci ciepłowniczej.

Przypomnijmy, że Prokuratura Okręgowa w Elblągu prowadzi śledztwo w sprawie niezgodnego z prawem udzielania zamówień publicznych przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Firma miała ponieść dużą szkodę majątkową. Dokumentację w tej sprawie prokuraturze przekazało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

 Nie tylko EPEC musiał zwracać pieniądze do unijnej kasy. Osiem pozostałych korekt było jednak z innych powodów, chociaż też naruszały prawo zamówień publicznych.

Część korekt związana była z niedostosowaniem polskiego prawa zamówień publicznych do unijnych regulacji w tym zakresie, czyli z powodów niezależnych od Gminy Miasto Elbląg. Ostatecznie te korekty zostały zwrócone z należnymi odsetkami w 2016 roku.
W związku z nałożonymi korektami miasto nie złożyło żadnego odwołania sądowego od decyzji Instytucji Zarządzających programami operacyjnymi

- odpowiada prezydent.

W przypadku projektu dot. przebudowy drogi 503 w Elblągu chodziło o nierówne traktowanie wykonawców, a w przypadku budowy miejskiej sieci szerokopasmowej poszło o zbyt wysokie wymagania postawione inżynierowi kontraktu. Jednak instytucje zarządzające programami operacyjnymi nie dopatrzyły się uchybień.

Żaden z pracowników Urzędu Miejskiego nie został ukarany w związku z nałożonymi korektami przez Instytucje Zarządzające korektami

- zapewnia prezydent.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ taka prawda
ponad rok temu 3
a gdzie komentarze??
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ taka prawda
ponad rok temu ocena: 100%  2
Aha i jeszcze jedno , panie Traks mam do pana prośbę niech pan spyta pana prezydenta dlaczego odbiorcy ciepła pałaca aż 84 zł za gj, prawie najwięcej w kraju. I dlaczego to my odbiorcy ciepła w stawce w ostatnich 4 latach zapłaciliśmy za darowizny i sponsoringi aż po nad milion złotych? Jest pan radnym i powinien pan dbać o nasze sprawy mieszkańców, bo to my dajemy panu głosy.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ taka prawda
ponad rok temu ocena: 100%  1
Panie Traks nie słyszałam jeszcze, żeby ktoś w Epec został ukarany, w czym więc rzecz? Kontrakt się skończył i pan prezes odszedł.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.