Pod koniec listopada pojawiła się aplikacja na smartfony, dzięki której możemy sprawdzić, jakim powietrzem oddychamy w Elblągu. Dane, które możemy odczytać w telefonie pochodzą bezpośrednio ze stacji pomiarowej w Elblągu i aktualizowane są co godzinę.
W aplikacji „Zanieczyszczenie Powietrza” prezentowane są dane pochodzące z około 140 stacji pomiarowych rozmieszczonych na terenie całego kraju. Dane można sprawdzić ze wszystkich stacji, jednak domyślnie ustawiając Elbląg otrzymamy wyniki prezentowane w postaci indeksu opisującego jakość powietrza w sześciostopniowej skali, od bardzo dobrej - do bardzo złej. Przy skali znajdują się również dodatkowe informacje, jak zanieczyszczenie może wpłynąć na nasze zdrowie oraz czy powinniśmy ograniczyć przebywanie poza domem lub powstrzymać się od aktywności fizyczne otwartym powietrzu.
Przykładowo, ocena "dostateczna" oznacza, że długie przebywanie na otwartym powietrzu połączone z wysiłkiem fizycznym może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Dlatego pojawi się zalecenie, by rozważyć zmniejszenie lub rozłożenie w czasie aktywności na powietrzu wymagającej długotrwałego lub wzmożonego wysiłku.
- Dramatem w Polsce jest to, że co roku ponad 40 tys. osób umiera na choroby związane ze skutkami zanieczyszczonego powietrza (…) Jeżeli uświadomimy sobie, że źle funkcjonujący piec opalany dodatkowo niskiej jakości paliwem, albo odpadami emituje tyle szkodliwych substancji co 3,5 mln papierosów dziennie, to warto zainteresować się jak szybko i najtaniej wymienić swoje źródło ogrzewania w domu" - powiedziała Barbara Toczko z Głównego Inspektoratu Ochrony, podczas prezentacji aplikacji.
Od wielu lat, zaraz obok Bułgarów, oddychamy najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej. Problemem jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące głównie z przydomowych kotłowni, o czym już wielokrotnie pisaliśmy.
Co prawda najgorzej jest w Małopolsce i na Śląsku, gdzie limity stężeń zanieczyszczeń są przekraczane przez kilkadziesiąt dni w roku. Mimo wszystko warto kontrolować stan powietrza w naszym telefonie, gdyż i w naszym mieście wielokrotnie przekraczane jest stężenie rakotwórczej substancji – benzo(a)pirenu.
Stacja pomiarowa w Elblągu znajduje się przy ulicy Bażyńskiego 6. Odczyty automatycznych pomiarów możemy śledzić również za pośrednictwem tradycyjnej strony internetową Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie.