› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Sprzedaż smartfonów w IV kwartale 2017 roku zmalała

aktualności 8 miesięcy temu    9.10.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Sprzedaż smartfonów w IV kwartale 2017 roku zmalała

Sprzedaż smartfonów na świecie w IV kwartale 2017 roku zmalała w stosunku rok do roku - kupujący nabyli 407,8 milionów egzemplarzy smartfonów, co daje wynik niższy niż w roku 2016. Choć może to być zaskakujące, w ostatnich miesiącach 2017 roku sprzedano aż o 5,6 procenta mniej smartfonów niż rok wcześniej w tym samym okresie.

Statystki sprzedaży
 

Firma Gartner monitoruje rynek sprzedaży smartfonów od 2004 roku, lecz pierwszy spadek w analogicznym okresie rok do roku pierwszy raz zanotowała dopiero w latach 2016-2017. Do tej pory sprzedaż smartfonów stale rosła, jednak było to spodziewane zjawisko. W 2017 roku spadek zanotował Samsung (zmiana o 3,6 proc.), choć pomimo strat utrzymał pozycję lidera w branży. Drugie miejsce wśród liderów sprzedaży smartfonów zajął Apple, a kolejne miejsca przypadły Huawei, Xiaomi i Oppo. Co ciekawe, Huawei i Xiaomi jako jedyni zanotowali wzrost sprzedaży - o 7,6 proc. oraz 7,9 proc. W 2017 roku największy udział w rynku przypadł smartfonom z systemem operacyjnym Android - było to aż 85,9 procent. System iOS zdobył 14 procent rynku, co oznacza, że pozostałe platformy operacyjne zostały praktycznie wyeliminowane.

Zmiana trendów wśród konsumentów
 

Spadek sprzedaży smartfonów w ostatnim kwartale roku zaskakuje, gdyż jest to okres zakupów przedświątecznych - od długiego czasu telefony komórkowe są często wybierane jako prezent gwiazdkowy dla członków rodziny. Okazuje się, że kupujący coraz częściej wolą wstrzymać się z wymianą smartfona i skorzystać z atrakcyjnych wyprzedaży po nowym roku. Dodatkowo konsumenci coraz częściej stawiają na ubezpieczenia smartfonów, dzięki którym telefony służą dłużej. Mobile phone insurance jest popularne w wielu krajach, także w Polsce - konsumenci decydują się na zakup polisy, gdyż dzięki niej możliwe jest pokrycie kosztów naprawy urządzenia, nawet gdy zostało uszkodzone z winy użytkownika.

Smartfony sprzedają się gorzej także z powodu nasycenia rynku. Konsumenci mają już telefony, które pracują sprawnie i nie zamierzają ich wymieniać. Sprzedaż smartfonów rosła dynamicznie, gdy większość konsumentów wymieniała tradycyjne komórki na nowoczesne telefony. Obecnie liczba użytkowników nowoczesnych komórek na świecie wynosi 2,5 mld (źródło: https://mobirank.pl/2018/02/28/ponad-25-mld-ludzi-swiecie-uzywa-smartfonow-infografika/). Oznacza to, że obecnie większość mieszkańców Europy, Ameryki Północnej oraz Chin, Japonii i Australii korzysta ze smartfonów. Jest to imponujący wynik, gdyż mieszkańcy biedniejszych regionów świata nie należą do grupy docelowej producentów nowoczesnych komórek.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.