› FIRMY
› ARTYKUŁY

Stolarze w Elblągu pilnie poszukiwani. Uczniowie szturmują ten kierunek

aktualności ponad rok temu    17.05.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 5 / 100%
A A A
Stolarze w Elblągu pilnie poszukiwani. Uczniowie szturmują ten kierunek

Nie czekając na wyniki egzaminów gimnazjalnych w maju już 22 uczniów zapisało się w Elblągu do klasy kształcącej w zawodzie stolarza, podczas gdy do pozostałych klas jest to zaledwie kilku uczniów. Skąd takie zainteresowanie? Meblarstwo to jedna z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki.

Pomimo kryzysu w Unii Europejskiej, Polska pozostaje wśród państw członkowskich trzecim dostawcą mebli. W ubiegłym roku odnotowała blisko 3-procentowy wzrost eksportu, którego wartość szacuje się na 6,6 mld euro. Na mapie polskiego meblarstwa Elbląg zajmuje szczególną pozycję jako stolica zagłębia meblowego. Tu prężnie działa kilkadziesiąt firm, które chętnie zatrudnią uczniów w zawodzie stolarza już w trakcie nauki zawodu.

- Od pierwszego roku nauki nasi uczniowie dwa dni w tygodniu spędzają na praktykach w okolicznych firmach meblarskich - mówi Joanna Pawlukowicz, z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika w Elblągu. Szkoła ta, jako jedyna w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, kształci w poszukiwanym zawodzie stolarza oferując naukę w 3-letniej szkole zasadniczej lub 4-letnim technikum technologii drewna. - Mamy podpisane umowy o współpracy z producentami mebli tj. Wójcik, Halex, Zakładami Meblowymi Jan Walentynowicz, Henter, Grab czy KAM - dodaje Joanna Pawlukowicz.

Wpis do życiorysu zawodowego praktyk w takich firmach, znanych nie tylko w Polsce, stanowi poważny atut w staraniach o pracę i nie ma konieczności poszukiwania jej z dala od miejsca zamieszkania.

- Uczniowie, którzy odbywają u nas praktyki podczas nauki zawodu chętnie pozostają w naszym zakładzie i wiążą z nim swoją przyszłość także po uzyskaniu dyplomu - mówi Henryk Tatkowski, właściciel firmy Halex, produkującej stoły, krzesła i ławy. - Podczas praktyk młodzież ma możliwość poznania nowoczesnych procesów produkcyjnych, w tym również pracy na maszynach sterowanych numerycznie, ale przede wszystkim pracuje w miłej rodzinnej atmosferze. Staramy się nie tylko nauczyć młodych ludzi jak produkować nowoczesne meble, ale również zarazić ich naszą pasją do rzemiosła i pokazać jak wiele satysfakcji daje ten zawód. 23 maja podczas dni otwartych w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług gimnazjaliści będą mogli zapoznać się z ofertą szkoły i poznać przedsiębiorców, u których odbędą praktyki podczas nauki zawodu.

Prócz zawodu stolarza, szkoła oferuje także kształcenie w zawodzie cieśli, montera suchej zabudowy i robót wykończeniowych, dekarza, montera sieci i urządzeń sanitarnych czy - najbardziej obleganego przez dziewczęta - zawodu fryzjera, a na poziomie technikum: technika technologii drewna, technika systemów i urządzeń energii odnawialnej i technika usług fryzjerskich. Na stoiskach zorganizowanych przez współpracujących ze szkołą przedsiębiorców będzie można uzyskać praktyczne informacje dotyczące produkcji, perspektyw rozwoju zawodowego. Atrakcją na stoisku firmy Halex będzie konkurs z nagrodami, w którym zawodnicy zmierzą się we wbijaniu dybli w wywiercone w drewnie otwory.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ dsd
ponad rok temu ocena: 33%  2
to prawda, ale z drugiej strony jaki to paradoks, żeby wstydzić się w dzisiejszych czasach wpisać do cv, że się jest magistrem :(
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ klopi
ponad rok temu ocena: 40%  1
Teraz co najgorszego można zrobić, to wybrać byle jaką szkołę średnia lub wyższą. Najlepiej zarabiają, budowlańcy, meblarze, medycy. Reszta to fabryka bezrobotnych
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.