› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

Stosujesz w swoim gospodarstwie mocznik? Cena mocznika niebezpiecznie wzrosła!

aktualności 4 miesiące temu    30.07.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Stosujesz w swoim gospodarstwie mocznik? Cena mocznika niebezpiecznie wzrosła!

W 2019 roku wszyscy rolnicy mogli odczuć rosnące ceny nawozów. Większość cen chemii rolniczej odnotowała diametralny wzrost. Dotyczy to zarówno cen saletry, soli potasowej jak i mocznika. Wszystko za sprawą wzrostu kosztów produkcji. Drożejący prąd, gaz czy inne opłaty środowiskowe dość mocno wpływają na ceny jakie muszą zapłacić rolnicy.

Mocznik. Cena nawozu w 2019r 

Zarówno na rynku polskim jak i na rynku zagranicznym ceny nawozów rosną. Wszystko za sprawą drożejących fosforytów oraz innych elementów koniecznych w czasie produkcji. Zmieniające się ceny martwią samych producentów warzyw i owoców. Od jesieni ubiegłego roku ceny mocznika cały czas rosły, kulminacje odnotowaliśmy w maju 2019r. Jeśli ta sytuacja się nie zmieni, spowoduje to, sytuacje w której konsumenci będą musieli wydać więcej na zakup roślin.

Z pojawiających się informacji na rynku, można wywnioskować, iż jest szansa na pojawienie się na rynku chińskiego mocznika. Ma być od dostępny w konkurencyjnej cenie. Dostępność tego produktu dla polskich producentów, mógłby zahamować dalszy wzrost cen nawozu, a także mógłby stać się korzystnym zamiennikiem.

Rosnące ceny mocznika – jednego z najskuteczniejszych nawozów, z całą pewnością odbiją się na całej gospodarce. Możemy spodziewać się więc rosnących cen owoców i warzyw. Mocznik w cenie jeszcze przed podwyżkami tylko tutaj: https://www.polfert.com.pl/produkty/azotowe-n/mocznik-46-granulowany,p11.html  

Mocznik, nawóz mający doskonałą skuteczność.

Mocznik to jeden z najczęściej stosowanych nawozów azotowych w przydomowych ogródkach jak i większych przedsiębiorstwach rolniczych. Świetnie sprawdza się w zastosowaniu do wielu roślin. Działanie nawozu determinuje rośliny do wzrostu i ich szybszego rozwoju. Mocznik należy do grupy nawozów azotowych, jest on dostępny w formie granulek 1-3 mm, zawiera on około 45% azotu całkowitego. Bardzo skutecznie dostarcza on rośliną bardzo pożądanego makroelementu, czyli azotu. Jest on podstawowym budulcem, który odpowiada za rozwój, wzrost a także zdrowotność roślin.

Mocznik w produkcji profesjonalnej ma ogromne znaczenie. Jest on powszechnie stosowany, gdyż dzięki swoim doskonałym właściwościom i ogromnej skuteczności, nadaje się do wielu typów roślin.

Mocznik, nawóz do wielu roślin. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Aby podnieść skuteczność mocznika, nawóz należy stosować na wilgotną glebę przysypując go lekko podłożem. Należy jednak pamiętać, że mocznik jest wysoce higroskopijny tzn. szybko zbryla się, gdy w powietrzu występuje wilgoć. Rozsypując go wokół roślin należy to robić równomiernie i dokładnie.

Mocznik z powodzeniem można mieszać z innymi nawozami takimi jak np.  z siarczanem potasu, można także stosować go w połączeniu z pestycydami. Aby osiągnąć jak największe rezultaty należy stosować go na wiosnę, gdy temperatury osiągną minimum 10 st. C.

Z racji tego, że mocznik silnie zakwasza glebę, odradza się jego stosowania na silnie zakwaszonym oraz suchym podłożu. Może to spowodować skutek odwrotny lub po prostu nawóz nie zadziała. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.