› FIRMY
› ARTYKUŁY

Świetne hobby - kolekcjonowanie monet

aktualności 12 miesięcy temu    24.07.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Świetne hobby - kolekcjonowanie monet

W dzisiejszych czasach warto mieć jakieś hobby. Przy tym dobrze jest, aby było ono wartościowe i czegoś uczyło.

Wydaje się, że do najciekawszych hobby polegających na zbieraniu wyszukanych okazów zaliczyć można: zbieranie monet i medali, banknotów, guzików, znaczków oraz pocztówek. Dzieje się tak dlatego, że tak naprawdę te dwie czynności nie tylko powodują, że dana kolekcja się powiększa, ale przede wszystkim uczą czegoś.

Czego można się dowiedzieć?
Stare monety przedstawiają nie tylko ogromną wartość, jeżeli chodzi o ich dobro pieniężne, ale także jeżeli chodzi o wartość historyczną. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wielka historia kryje się za niektórymi starymi monetami. Czasami nawet można się dowiedzieć rzeczy, jakich się nigdy nie podejrzewało.

Skąd wziąć monety polskie?
Kolekcjonerzy wiedzą doskonale skąd wziąć dane monety lub też, wiedzą kogo powinni o to zapytać. Przy tym istotne wydaje się to, że kolekcjonowanie monet, na dzień dzisiejszy, jest bardzo oryginalnym hobby.

Kolekcjonerzy najczęściej nowe okazy do swoich kolekcji mają:

 • z aukcji internetowych
 • ze sklepów, które specjalizują się w skupie i sprzedaży monet
 • z ogłoszeń (często można znaleźć ciekawe ogłoszenia mówiące o tym, że ktoś znalazł monetę po dziadku czy jakimś innym członku rodziny w swoim domu)
 • od innych kolekcjonerów (kolekcjonerzy często wymieniają się monetami lub sprzedają je jeden drugiemu).

Z wyżej wymienionych sposób zdobywania monet najbardziej trafionym wydaje się aukcja monet. W tym miejscu ma się wszystko potwierdzone. Człowiek więc doskonale wie, czy moneta jest prawdziwa i ile tak naprawdę jest warta. A w świecie kolekcjonerów monet jest to naprawdę bardzo ważne, aby posiadać taką właśnie wiedzę.

Czy aukcje internetowe są skomplikowane?
Z pewnością nie ma nic skomplikowanego w aukcjach internetowych, na których można zakupić wybrane rodzaje monet. Wystarczy zapoznać się z regulaminem danej aukcji, aby dowiedzieć się na czym będzie ona polegała.

Internetowe aukcje monet odbywają się w ten sposób, że:

 • należy odnaleźć interesującą aukcję
 • sprawdzić pozycje, które są na niej umieszczone, a tym samym są to pozycje, które będą licytowane w aukcji
 • zarejestrować się na danym portalu aukcyjnym,
 • śledzić całą aukcję - bardzo często aukcje internetowe prowadzone są na żywo, a więc trzeba siedzieć i czekać na daną aukcję i monetę, która się na niej znajduje.

Zaraźliwe hobby
Wiele osób, które uważały, że zbieranie monet nie jest odpowiednim hobby zmieniło zdanie, kiedy samodzielnie zaczęło zbierać monety. Okazuje się, że hobby to potrafi być bardzo interesujące zwłaszcza kiedy bierze się pod uwagę fakt, że można poznać spory kawałek historii dzięki monetom. I nie ma się tutaj na myśli tylko historii Polski, chodzi też o historię całego świata. W końcu monety były bite na całym świecie.

Cenne skarby
Kolekcjonerzy monet, w swoich skarbach, często mają bardzo cenne okazy, na które trzeba uważać zdecydowanie bardziej aniżeli na inne. Są to monety, które mają naprawdę sporą wartość dlatego też, często jest tak, że po prostu kolekcje są chowane w sejfach lub też innych bezpiecznych miejscach przed ewentualnymi złodziejami. Nie ma się przecież nigdy pewności, gdzie złodziej postanowi zaatakować i czy kolekcję uda się wtedy obronić.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ serw
12 miesięcy temu 1
nie róbcie z ludzi wałów
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.