› FIRMY
› ARTYKUŁY
B1 - Stawbud

System workflow w pigułce czyli ABC elektronicznego obiegu dokumentów

aktualności 2 miesiące temu    8.09.2023
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
System workflow w pigułce czyli ABC elektronicznego obiegu dokumentów

Czym jest system workflow?

System workflow (ang. workflow system) to narzędzie/platforma technologiczna, która pomaga w zarządzaniu i automatyzacji procesów biznesowych oraz operacyjnych w organizacji. Systemy workflow służą do tworzenia, monitorowania, analizy i optymalizacji sekwencji zadań, które są wykonywane w ramach określonych procesów. Głównym celem systemów workflow jest usprawnianie efektywności, kontroli i przejrzystości w działaniu organizacji poprzez eliminację ręcznych działań, redukcję błędów oraz usprawnienie przepływu informacji.

Jak wygląda funkcjonalność systemu workflow w przedsiębiorstwie?

Systemy workflow oferują wiele funkcjonalności, w tym:

 • Projektowanie procesów - umożliwiają tworzenie graficznych reprezentacji procesów biznesowych, określających kroki, decyzje, warunki i zależności między nimi.

 • Automatyzacja - pozwalają na automatyczne przekazywanie zadań i informacji między użytkownikami lub systemami na podstawie ustalonych reguł.

 • Monitorowanie - umożliwiają śledzenie postępu procesów w czasie rzeczywistym, co pozwala na identyfikację opóźnień i potencjalnych problemów.

 • Zarządzanie zadaniami - przydzielanie zadań do odpowiednich użytkowników, nadawanie priorytetów i określanie terminów.

 • Raportowanie i analiza - generowanie raportów i analiz na podstawie danych zgromadzonych w trakcie procesów, co pomaga w identyfikowaniu obszarów do optymalizacji.

 • Kontrola dostępu - zapewnianie odpowiednich poziomów dostępu do poszczególnych części procesu w celu zagwarantowania poufności i zgodności z przepisami.

 • Integracje - możliwość integrowania systemów workflow z innymi aplikacjami, bazami danych i systemami organizacji.

Systemy workflow znajdują zastosowanie w wielu branżach i dziedzinach, takich jak między innymi finanse, opieka zdrowotna, produkcja, logistyka, edukacja i wiele innych. Pomagają zwiększać produktywność, skrócać cykle procesów, redukować koszty oraz zapewniać lepszą kontrolę nad operacjami organizacji.

Czy warto zainwestować w program do elektronicznego obiegu dokumentów w przedsiębiorstwie?

Decyzja o zakupie programu typu workflow zależy od wielu czynników i musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb i sytuacji Twojej firmy lub organizacji. Z tego względu, przed zakupem programu, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • Wymagania i cele - zastanów się, jakie konkretnie cele chcesz osiągnąć za pomocą programu workflow. Czy chcesz poprawić efektywność procesów, usprawnić zarządzanie projektami, automatyzować pewne zadania czy polepszyć komunikację w zespole?

 • Rozmiar firmy i skala działalności - programy workflow są szczególnie przydatne w większych organizacjach, gdzie istnieją złożone procesy i wiele zadań do śledzenia. Sprawdzą się również w mniejszych firmach pod warunkiem dostosowania systemu do konkretnych wymagań przedsiębiorstwa.

 • Koszty i budżet - programy workflow mogą wiązać się z kosztami zakupu licencji, wdrożenia, dostosowania i szkoleń dla pracowników. Oceń budżet, jaki jesteś w stanie przeznaczyć na to narzędzie.

 • Elastyczność i dostosowywanie- upewnij się, że wybrany program pozwala na dostosowywanie przepływów pracy do indywidualnych potrzeb Twojej firmy. Elastyczność w tworzeniu niestandardowych procesów może być kluczowa.

 • Integracje - sprawdź, czy program workflow jest zdolny do integracji z innymi narzędziami, których już używasz w firmie. To pomoże uniknąć izolacji danych i uprościć procesy.

 • Wsparcie techniczne i szkolenia – sprawdź, czy dostawca programu oferuje odpowiednie wsparcie techniczne i szkolenia dla Twojego zespołu, aby ułatwić wdrożenie i korzystanie z narzędzia. Jedną z firm zapewniających pełne wsparcie przy wdrożeniu jest producent systemu Simply Mobile+.

 • Opinie i referencje - przeczytaj opinie innych użytkowników oraz dowiedz się, jakie referencje ma dostawca programu. To może pomóc w ocenie jakości narzędzia.

Przed podjęciem decyzji warto również przeprowadzić dokładny audyt obecnych procesów i zadań w firmie, aby zidentyfikować obszary, w których program workflow może przynieść największe korzyści. Jeśli dobrze dostosujesz narzędzie do swoich potrzeb, system do zarządzania obiegiem dokumentów w przedsiębiorstwie może pomóc znacznie usprawnić i uporządkować działalność firmy.

Jakie zalety mają systemy workflow?

Systemy workflow w znaczący sposób poprawiają efektywność pracy w przedsiębiorstwie, za sprawą:

 • Optymalizacji procesów - pozwalają zdefiniować, monitorować i optymalizować procesy biznesowe. Dzięki temu możliwe jest wykrywanie obszarów wymagających usprawnienia, eliminowanie zbędnych kroków oraz redukcja czasu i kosztów.

 • Automatyzacji procesów – to jeden z głównych atutów systemów workflow. Dzięki nim wiele powtarzalnych i rutynowych zadań może być wykonywanych automatycznie, co pozwala pracownikom skupić się na bardziej kreatywnych i strategicznych aspektach pracy.

 • Przejrzystość i śledzenie - systemy workflow umożliwiają śledzenie postępu pracy nad danym procesem. Dzięki temu każdy etap jest widoczny i monitorowany, co ułatwia zarządzanie priorytetami, identyfikację opóźnień i szybką reakcję na ewentualne problemy.

 • Zwiększenie efektywności - dzięki automatyzacji i usprawnieniom, systemy workflow pomagają zwiększyć ogólną efektywność organizacji. Procesy są realizowane szybciej, a decyzje podejmowane są na podstawie rzetelnych danych i analiz.

 • Standaryzacja- systemy workflow umożliwiają wprowadzenie standardów i procedur, co jest istotne szczególnie w większych organizacjach. Dzięki temu wszyscy pracownicy działają zgodnie z ustalonymi wytycznymi, co minimalizuje ryzyko błędów.

 • Współpraca i komunikacja - wiele procesów biznesowych wymaga współpracy między różnymi osobami lub działami. Systemy workflow ułatwiają komunikację i koordynację, umożliwiając efektywną pracę zespołową, nawet jeśli członkowie zespołu znajdują się w różnych miejscach.

 • Skalowalność – narzędzia typu workflow są elastyczne i mogą być dostosowywane do rosnących potrzeb organizacji. Można je łatwo rozbudowywać i dostosowywać do zmieniających się warunków biznesowych.

 • Łatwiejsze zarządzanie zmianami - wprowadzanie zmian w procesach biznesowych może być skomplikowane, ale system workflow ułatwia zarządzanie nadmienionym procesem. Można łatwo aktualizować procedury i monitorować, jak zmiany wpływają na cały proces.

 • Lepsza kontrola - dzięki systemom workflow zarządzający mają lepszą kontrolę nad procesami. Mogą szybko identyfikować problemy, nadzorować postępy i podejmować decyzje na podstawie aktualnych informacji.

 • Lepsza analiza danych – narzędzia workflow generują dane dotyczące przebiegu procesów, które można wykorzystać do analizy i optymalizacji. To umożliwia podejmowanie decyzji opartych na rzetelnych informacjach.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.