aktualności |
ponad rok temu
21.02.2017 Marcin Mongiałło komentarzy 4 ocen 2 / 100% |
A A A |
Przypomnijmy, że 16 października ubiegłego roku odbyło się podpisanie porozumienia o współpracy Wydziału Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie z Fabryką Meble Wójcik. 21 lutego 2017 roku największy w Elblągu producent mebli zorganizował w Ratuszu Staromiejskm konferencję, na której przedstawiono perspektywy rozwoju całej branży meblarskiej, w kontekście rozwoju Grupy Meble Wójcik oraz – co za tym idzie – rosnącego zapotrzebowania rynku pracy na zawody związane z przetwórstwem drzewnym. Zaprezentowana została bardzo atrakcyjna oferta edukacyjna Wydziału Technologii Drewna SGGW w Warszawie, która idealnie wpisuje się w potrzeby elbląskiego rynku pracy.
Konferencja pod nazwą "Planowanie ścieżki kariery zawodowej ucznia a potrzeby rynku pracy" odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Elbląga Witolda Wróblewskiego oraz przedstawicieli Wydziału Technologii Drewna SGGW w Warszawie. Obok prezydenta wzięli w niej udział właściciele Grupy Meble Wójcik - Leszek i Piotr Wójcik - oraz dr hab. inż Piotr Borysiuk i dr inż. Izabela Niziałek z Wydziału Technologii Drewna SGGW w Warszawie.
Obecnie Grupa Meble Wójcik zatrudnia 1460 osób. Obrót przedsiębiorstwa, które dysponuje 77 000 m2 całkowitej powierzchni produkcyjnej i magazynowej, w 2016 roku wyniósł 100 mln EUR (w 2000 roku - 4,3 mln EUR). O dynamicznym rozwoju firmy świadczy to, że jeszcze w 2002 roku pracowało w niej 95 pracowników, podczas gdy w 2006 roku stan zatrudnienia osiągnął 527 osób, aby w 2016 roku sięgnąć 1296 pracowników. Corocznie wśród nich znajduje się około 100 uczniów, którzy dzięki pracy w fabrykach Grupy Meble Wójcik stawiają pierwsze kroki w produkcji mebli i uczą się rzemiosła.
- 14 lat temu problemem było duże bezrobocie wśród młodzieży. Młodzi ludzie kończyli szkołę i szukali pracy. Jesteśmy jedną z firm, które ten problem zaczęła rozwiązywać - zaznaczył mgr inż. Technologii drewna Bogdan Pudlik.
Prelegenci starali się pokazać jak dużą szansą jest zdobycie wyższego wykształcenia na Wydziale Technologii Drewna SGGW w Warszawie w kontekście rozwoju przemysłu meblarskiego na Warmii i Mazurach, a szczególnie w Elblągu, który jest jednym z najsilniejszych ośrodków tej branży nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej.
Na zdjęciu od lewej: dr hab. inż Piotr Borysiuk i dr inż. Izabela Niziałek z Wydziału Technologii Drewna SGGW w Warszawie, właściciele Grupy Meble Wójcik - Leszek i Piotr Wójcik oraz prezydent Elbląga Witold Wróblewski, fot. Marcin Mongiałło
Jako pierwszy zabrał głos prezydent Elbląga, który podkreślił fakt, że miasto stawia na rozwój kształcenia zawodowego, o czym pisaliśmy jakiś czas temu na naszych łamach.
Jesteśmy już na finałowym etapie budowania Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej. Mamy na uwadze takie zbudowanie szkolnictwa zawodowego, które będzie oferowało oczekiwaną przez przedsiębiorców ofertę edukacyjną.(...) Mamy już złożone cztery projekty. Dwa dotyczą szkolnictwa ogólnego, ale dwa pozostałe dotyczą szkolnictwa zawodowego. (...) Firmy, które zatrudniają ludzi potrzebuja pracowników o odpowiednim profilu, wykształceniu. (...) Nie wyobrażam sobie kształcenia zawodowego bez praktyki. Te praktyki powinny się odbywać w odpowiednich firmach - powiedział prezydent.
Następnie głos zabrał Piotr Wójcik - prezes zarządu Grupy Meble Wójcik, który przypomniał iż od ubiegłego roku przedsiębiorstwo, którym zarządza ma pod swoją opieką klasę średnią o kierunku technik technologii drewna.
Naturalną konsekwencją jest współpraca z uczelnią wyższą - dodał.
Zauważył przy tym, że już jeden pracownik firmy studiuje na SGGW.
W tym roku latem chcielibyśmy zapoczątkować praktyki studentów SGGW w naszych fabrykach - powiedział.
Młodzi, dobrze wykształceni pracownicy to przyszłość, potencjał dla regionu - dodał Piotr Wójcik.
Po tej wypowiedzi ponownie głos zabrał prezydent Elbląga:
Bardzo się cieszę, że rozpoczynamy wdrażanie konkretnego schematu związanego ze szkolnictwem zawodowym. (...) W całej Unii europejskiej regionem gdzie jest najwięcej firm związanych z branżą meblarską, drzewną, jest region Warmii i Mazur. (...) Od początku kadencji stawiam na tzw. zloty trójkąt, czyli współpracę samorządu, nauki i biznesu. Dziś mamy taki przykład: SGGW, Meble Wójcik - które mają renomę nie tylko w kraju, ale i na świecie - oraz samorząd. (...) Chcemy przygotować elbląską młodzież pod potrzeby lokalnego rynku pracy - spuentował prezydent.
Następnie głos zabrała dr inż. Izabela Niziałek z Wydziału Technologii Drewna SGGW w Warszawie, podkreślając na samym początku bardzo długą historię i wybitne osiągnięcia wydziału:
Jest to najstarsza jednostka w Europie, która kształci technologów drewna - swój wykład zaczęła od swoistej reklamy wydziału.
Dr inż. Izabela Niziałek przedstawiła prognozy rozwoju branży drzewnej i meblarskiej oraz, co za tym idzie, perspektywy łatwego znalezienia dobrze płatnej pracy. Przypomniała o niedawnym otwarciu nowej fabryki firmy Forte w Suwałkach.
Dla młodzieży otwiera się nowa perspektywa pracy, dobrze płatnej pracy - podkreśliła, mając na uwadze niedawne inwestycje, także inwestycje Grupy Meble Wójcik.
Wskazała na to, że Polska jest jednym z liderów sektora drzewnego w Europie:
Sektor drzewny to 309 tys. zatrudnionych, 27 tys. przedsiębiorstw, przy czym 90% to przedsiębiorstwa małe i średnie. To sektor bardzo stabilny. Większość lokalizacji znajduje się na terenach mało zurbanizowanych i wiejskich. Nie ma problemu ze znalezieniem pracy w tym sektorze. Od 2010 roku eksport mebli w Polsce wzrósł o ponad 40%. W samym tylko 2015 roku dało to 36,6 mld złotych.
Tę wypowiedź uzupełnił Piotr Wójcik, który zaktualizował informację dotyczącą eksportu wskazując, że w ubiegłym (2016) roku wartość eksportu mebli wyniosła 41 mld zł.
Dr inż. Izabela Niziałek zauważyła, co godne podkreślenia, że fachowcy w tej branży zarabiają znacznie powyżej średniej krajowej:
1,5 – 2-krotność średniej krajowej w rok, dwa lata po studiach.
Następnie zarówno dr inż. Izabela Niziałek, jak i dr hab. inż Piotr Borysiuk przedstawili bardzo szeroką i profesjonalną ofertę edukacyjną jaką dysponuje Wydział Technologii Drewna SGGW w Warszawie. Podkreślili atut w postaci bogatego parku maszynowego, z którego mogą korzystać studenci. Obejmuje on najnowsze maszyny do obróbki drewna wiodących światowych producentów.
Wydział Technologii Drewna SGGW w Warszawie to:
- 70 lat kształcenia na kierunku technologia drewna,
- nowoczesne laboratoria i hale technologiczne,
- najnowsze maszyny do obróbki drewna,
- dwa kierunki studiów: technologia drewna oraz meblarstwo,
- wysoko wyspecjalizowana kadra dydaktyczna,
- studia podyplomowa oraz doktoranckie,
- jedyna w Polsce ksyloteka (ponad tysiąc próbek), czyli zbiór kawałków drewna z całego świata,
- pracownia intarsji i renowacji drewna.
Jako Wydział Technologii Drewna mamy największą ze wszystkich wydziałów SGGW liczbę zgłoszonych patentów - dodała dr inż Izabela Niziałek.
----------------------------
W przemyśle drzewnym i meblarskim w województwie warmińsko-mazurskim jest zatrudnionych ponad 31 tys. ludzi, przy czym samą tylko produkcją mebli zajmuje się w regionie ponad 1,1 tys. firm, w których pracuje ponad 13 tys. osób, co daje pod tym względem województwu warmińsko-mazurskiemu najwyższy wskaźnik w Europie.
Przypomnijmy w tym miejscu, że już w czerwcu 2013 roku radni sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego przyjęli uchwałę na mocy której wyodrębniono 3 inteligentne specjalizacje regionu. Uchwała ta odpowiadała na zalecenia Komisji Europejskiej, wedle której każdy region powinien określić obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne, w których województwo ma szansę być liderem w kraju i za granicą. Rozwój specjalizacji ma przyczynić się do wzrostu innowacyjności regionu oraz wzrostu aktywności zawodowej i przedsiębiorczości.
Wśród szczególnie promowanych specjalizacji znalazły się obok "ekonomii wody" (m.in. zakwaterowanie i odnowa biologiczna, sporty wodne, produkcja jachtów i łodzi, transport wodny, przemysł rolno-spożywczy) oraz "żywności wysokiej jakości" (m.in. przetwórstwo spożywcze, produkcja maszyn dla rolnictwa, produkcja żywności nieprzetworzonej, nauka i IOB, chów i hodowla ryb oraz zwierząt) właśnie "drewno i meblarstwo". Wśród tej specjalizacji wymienić należy następujące elementy: produkcja mebli, produkcja innych wyrobów stolarskich, sprzedaż produktów drzewno-meblarskich, nauka i IOB, naprawa i konserwacja, usługi projektowe, przetwórstwo i sprzedaż drewna. Krótko mówiąc samorząd województwa warmińsko-mazurskiego w strategii rozwoju do 2025 r. stawia na branżę meblarską i drzewną.
Komentarze
(4)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
ponad rok temu | ocena: 50% | 4 |
oceń komentarz 2 2 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
ponad rok temu | ocena: 0% | 3 |
oceń komentarz 0 3 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
ponad rok temu | ocena: 33% | 2 |
oceń komentarz 1 2 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
ponad rok temu | ocena: 67% | 1 |
oceń komentarz 4 2 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |