› FIRMY
› ARTYKUŁY
B1 - Stawbud

To już pewne. General Electric przejmuje Alstom

aktualności ponad rok temu    1.07.2014
Ines Kuraś
komentarzy 8 ocen 11 / 91%
A A A
To już pewne. General Electric przejmuje Alstom fot. Konrad Kosacz

To już pewne, że General Electric przejmuje Alstom. Jednogłośną, pozytywną rekomendację dla złożonej przez GE oferty przejęcia energetycznych aktywów francuskiego koncernu wydała Rada Nadzorcza Alstomu. Transakcja ma zostać sfinalizowana w 2015 roku, a jej wartość ma wynieść blisko 12,4 mld euro.

Oferta General Electric uznana została na korzystniejszą pomimo faktu, że konkurencyjna oferta złożona przez konsorcjum Siemensa i Mitsubishi Heavy Industries została podniesiona o 1,2 mld euro, co dało łącznie 8,4 mld euro.

Siemens chciał kupić 100% udziałów sektora Alstomu odpowiedzialnego za turbiny gazowe. Kwota, którą proponował to 4,3 mld euro (w początkowej fazie 3.9 mld euro). Natomiast Mitsubishi chciało przejąć 40% udziałów w dywizji odpowiedzialnej za energetykę jądrową oraz turbiny parowe oraz 40% udziałów w sektorach odpowiedzialnych za elektrownie wodne oraz sieci przesyłowe.

W początkowym projekcie chciano uzyskać po 20% udziałów. Kwota jaką proponowali to 3.9 mld euro ( początkowo: 3,1 mld euro). Początkowo, jak już informowaliśmy francuski rząd był niechętny ofercie General Electric. Zmienił jednak zdanie, po modyfikacji propozycji złożonej oferty przez amerykanów. Początkowo amerykańska grupa chciała przejąć całą część energetyczną Alstomu za 12,35 mld euro.

Nowa oferta zakłada, że General Electric oraz Alstom będą mieć po 50% udziałów w dwóch przedsięwzięciach partycypacyjnych w zakresie sieci przesyłowych oraz energetyki odnawialnej. Z identycznymi udziałami powstanie joint venture związany z energetyką jądrową i konwencjonalną. Tutaj francuski rząd będzie miał prawo weta w kwestiach, które dotyczą technologii jądrowych.

Przedsięwzięcie związane z turbinami Alstomu dla elektrowni atomowych zostanie przeniesione do spółki specjalnego przeznaczenia. Będzie ona w całości kontrolowana przez francuzów. Ponadto GE deklaruje, że w ciągu trzech lat stworzy 1000 nowych miejsc pracy we Francji, a wspólne biznesy energetyczne będą miały swoją siedzibę oraz kadrę zarządzającą nad Sekwaną.

Natomiast Alstom zakupi od General Electric biznes związany z sygnalizacją kolejową. Kwota jaką na to przeznaczą to ok. 602 mln euro. Oba koncerny planują także głębszą współpracę, która dotyczyłaby transportu kolejowego w Stanach Zjednoczonych.

Jak spodziewa się GE w ciągu pięciu lat od sfinalizowania transakcji ma ona generować synergie na poziomie 1,2 mld dolarów rocznie, co spowoduje już w pierwszym roku wzrost zysków koncernu.

źródło: budownictwo.wnp.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ obiektywny czeslaw
ponad rok temu ocena: 0%  8
do Obiektywna marynia Masz IQ ponizej zera hihi
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obiektywna marysia
ponad rok temu ocena: 0%  7
beda zwolnienia bedzie wielka biedronka hihihi
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pytam
ponad rok temu ocena: 25%  6
A może ktoś pamięta za ile poszedł ZAMECH, pewnie jak wszystko za 1/10 wartości...
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ urnochód
ponad rok temu ocena: 71%  5
No cóż co mnie to dziś obchodzi? Problem był jeden i zasadniczy jakieś dwie dekady temu i za niego powinni stanąć przed sądem winowajcy bo tylko oszołom mógł doprowadzić do zniszczenia "Zamechu" oraz podzielenia majątku firmy na kilkanaście mniejszych prywatnych firemek. Schichau przewraca się w grobie.
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ GEeeeeeee
ponad rok temu ocena: 33%  4
a co dla Elbląga, gdzie będzie główna siedziba w Polsce... Słyszałem, że w Olsztynie :(
odpowiedz oceń komentarz 2 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wilk
ponad rok temu ocena: 60%  3
Ponadto GE deklaruje, że w ciągu trzech lat stworzy 1000 nowych miejsc pracy we Francji .a po co w Elblagu !!!!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wolf
ponad rok temu ocena: 88% 2
Elbląg to wiocha stąd trzeba uciekać, a nie tu inwestować, kolejni włodarze martwią się o własne tyłki i mają gdzies mieszkańcow i chcących tu inwestować. Mozna sobie porównać Tczew, Kwidzyn, Malbork, czy Ostródę, żeby zobaczyć gołym okiem, że Elbląg to miasto nieudaczników i nikomu nie zalezy żeby to zmienić!
oceń komentarz 21 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblążanin
ponad rok temu ocena: 33%  1
czyli wielkie gowno i syf!!! pieprzone żabojady dalej będa rządzić a nowe miejsca pracy będa tworzone we Francji o dupę to rozbic i znacjonalizować dawny zamech!!!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 4 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.