Jeśli zapomniałeś(aś) hasło podaj swój adres e-mail, który podałeś(aś) przy rejestracji. Następnie zaproponuj nowe hasło. Link aktywacyjny zostanie wysłany na adres e-mail.
Próby logowania, odzyskiwania hasła i używania serwisu w oparciu o dane innego użytkownika są zapisywane. W przypadku naruszenia regulaminu, dóbr, własności innych użytkowników stosuje się rozwiązania prawne!
Wraz z końcem roku zakończą się prace budowlane tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Jak mówił Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, oddanie tej inwestycji poprawi skomunikowanie z Elblągiem i Warszawą.
Niestety, zakończenie prac nie jest równoznaczne z oddaniem do użytku tej wyjątkowej inwestycji. Wyjątkowej, gdyż jest to pierwszy wykonany w Polsce pod wodą metodą TBM (Tunnel Boring Machine), czyli za pomocą ogromnego „kreta”. Maszyna miała długość niespełna 90 metrów oraz średnicę 12 metrów. Tym samym było to jedna z największych tego typu urządzeń na świecie.
Inwestycja o wartości przekraczającej 1 mld zł oddana zostanie do użytku w kwietniu 2016 roku. Przez najbliższe cztery miesiące wykonawca – firma OHL – wykona pozostałe prace instalacyjne, rozruch i test systemów oraz zajmie się odbiorami. Ma czas na to do 21 kwietnia. Do tego czasu wykorzystanych zostanie w sumie 25 tys. metrów sześciennych betonu, 4,3 tys. ton stali oraz położonych zostanie prawie 200 km różnego rodzaju przewodów instalacji elektrycznej i technicznej.
Jak mówił Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, tunel jest ważny dla wszystkich, którzy wjeżdżają do Gdańska od strony Elbląga, Warszawy, czy Łodzi (autostrada A1). Dzięki temu uda się między innymi wyeliminować ruch samochodów ciężarowych ze śródmieścia.
Tunel pod Martwą Wisłą to jedna z najważniejszych, największych i najdroższych inwestycji Gdańsku, które mają przyczynić się do poprawy komunikacji. Składa się z dwóch równoległych jezdni o długości ponad 1 kilometra każda. W najgłębszym miejscu, tunel znajduje się 35 metrów pod lustrem Martwej Wisły.
Jest to ostatni, czwarty etap budowy Trasy Słowackiego, największej i głównej arterii w mieście. Dostępny będzie tylko dla zmotoryzowanych. Ruch pieszych i cyklistów będzie zakazany. Dla wielu elblążan, dojeżdżających każdego dnia do pracy w Gdańsku w okolicach Portu i Nowego Portu będzie szczególnym ułatwieniem i skróceniem czasu podróży.
dodaj zdjęciaMasz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 29
15
ZADOWOLONY
5
ZASKOCZONY
6
POINFORMOWANY
0
OBOJĘTNY
1
SMUTNY
1
WKURZONY
1
BRAK SŁÓW
Komentarze(9)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Pick
ponad rok temu
ocena: 25%
9
Rewanzujac sie Olsztynowi w zyciu nie polecimy z tamtego krzakowo-bagiennego lotniska ! Gdansk mamy pod bokiem !!! Blisko i z dobrym dojazdem a bedzie jeszcze lepszy..
jak pobuduja ta nowa s7 do gdanska to droga bedzie wysmienita( ale najpierw musza troche nakrasc, beda ginac materialy budowlane, bedzie ginac paliwo z maszyn budowlanych, a kilometr drogi bedzie najdrozszy w europie) wowczas do gdanska dojedzie sie w 25-30 min. wiec jesli ktos szuka pracy to gdansk bedzie bardzo dobrym wyjsciem. wychodzi na to ze wilk mowil prawde kazac szukac pracy w gdansku. natomiast wroblewski klamal i lgal mowiac ze bedzie praca w elblagu bo w welblagu nie ma pracy no chyba ze taka za miske ruzu ze nie starcza nawet do 10 dnia miesiaca. a tym ratuszowym ciagle pyski puchna z dobrobytu
Warto zwrócić uwagę na podejście. Gdańsk realizuję inwestycję jako jeden z argumentów podaje "ułatwienie skomunikowania z Elblągiem". Miastem z innego województwa. Tymczasem taki Olsztyn, nasza chcąc nie chcąc stolica województwa, obcina połączenia kolejowe do Elbląga.
A po co do tego zadupia szuwarno-bagiennego jezdzić. Pies z kulawą nogą tam nie chce jeździć. Jest to typowe miasto na kresach, gdzieś na uboczu glownych magistrali komunikacyjnych!
Teraz na przykładzie Gdanska widzicie elblążanie jak Olsztyn Was ograbia zabierając cala kasę na tramwaje w Olsztynie i rozbudowy drog. Nie dajcie się:0
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.