› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
B1 - Stawbud

Turystyka medyczna szansą dla Elbląga?

z samorządu ponad rok temu    6.10.2014
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 22 ocen 13 / 77%
A A A
Turystyka medyczna szansą dla Elbląga? fot. elblag.net

Nie od dziś mówi się, że Elbląg dzięki swojemu położeniu powinien stawiać na rozwój turystyki. Elbląskie Stare Miasto, Kanał Elbląski, Wysoczyzna Elbląska czy też Zalew Wiślany to jedne z głównych atrakcji przyciągających turystów, których z roku na rok jest coraz więcej. Niestety większość z nich spędza w Elblągu tylko kilka godzin traktując miasto jako jeden z punktów na planie swoich podróży. Warto zastanowić się jakie usługi zatrzymałyby turystów na dłużej z wykorzystaniem istniejącej bazy.

- Dobrym przykładem jest Turystyka medyczna (w tym turystyka dentystyczna i wellness). Polega ona na celowym przemieszczaniu się do obcego państwa w celu poddania się tam planowanemu leczeniu w celu ratowania zdrowia, podniesienia jakości życia lub poprawy wyglądu, z przyczyn finansowych, jakościowych, niejednokrotnie połączonym ze zwiedzaniem odwiedzanego miejsca – uważa radny Robert Turlej, który w tej sprawie zgłosił interpelację do prezydenta miasta.

- Na turystykę medyczną składają się dwa rodzaje usług: usługa medyczna oraz usługa turystyczna. W przypadku naszego miasta obie te usługi coraz bardziej się rozwijają i znajdują się na wysokim poziomie. Jeśli chodzi o usługi medyczne to mam tutaj na uwadze usługi świadczone przez lekarzy, pielęgniarki i fizjoterapeutów, w szpitalach, ambulatoriach, jak również usługi świadczone przez laboratoria medyczne i gabinety dentystyczne. Nie można również zapominać o usługach wellness – uważa radny.

Na duży plus można zaliczyć bliskość Portu Lotniczego w Gdańsku, oferującego dogodne w tym niskokosztowe połączenia z potencjalnymi rynkami w których usługi medyczne są kilkakrotnie droższe niż w Polsce. Do głównych korzystających ze świadczeń zdrowotnych zalicza się Niemców, Norwegów, Szwedów, obywateli z Wysp Brytyjskich a także mieszkańców Kaliningradu. Nasuwa się pytanie, co Elbląg może zyskać dzięki promocji turystyki medycznej?

- Przede wszystkim dzięki zwiększonej ilości turystów odwiedzających miasto zyska baza hotelowa a także gastronomiczna. Zyskają również gabinety odnowy biologicznej i masażu, gabinety kosmetyczne, dentystyczne a także chirurgii estetycznej. Zyskać mogą również elbląskie szpitale oferujące swoje usługi komercyjne. Rozwój turystyki medycznej ma wpłynąć na zwiększenie zainteresowania naszym miastem a także przełożyć się na powstawanie nowych miejsc pracy – uważa radny Turlej. - Warto już dziś podjąć działania mające na celu rozwój turystyki medycznej w Elblągu. Istotne jest określenie jednostki koordynującej zadania (stowarzyszenie, klaster, miasto), znalezienie zainteresowanych podmiotów skłonnych do współpracy, wypracowanie form wspólnych działań, przygotowanie materiałów promocyjnych, uzyskanie wsparcia finansowego (środki budżetowe a także pozabudżetowe). Nie czekajmy, aby nie było za późno. Turystyka medyczna może być szansą na rozwój turystyczny naszego miasta.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (22)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ adamo
ponad rok temu ocena: 50%  22
skoro temat wywolal u kilku osób emocje to super temat trafiony. jest to napewno dobry kierunek patrzenia. Ale napewno jako elblag nie mamy za wiele mozliwosci konkurowania z trojmiastem jesli chodzi o "turyste" przyjezdzajacego typowo na leczenie medyczne czy odnowe spa. raczej nastawic sie konkretnie na pacjenta turyste zza wschodniej granicy, jak niedlugo otworza wieksze ogrody, a podroz do gdanska bedzie nie lada wyzwaniem z powodu robot zwiazanych z druga nitka s7 to akurat ten czas nalezy wykorzystac aby Ci radzieccy pacjento -turyści w elblagu sieleczyli i odstresowywali...
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Robert Turlej
ponad rok temu ocena: 17% 21
Dlatego już teraz należy myśleć i stworzyć kompleksową ofertę. Należy zebrać wszystko "do kupy" i stworzyć materiały promocyjne (w kilku językach)
~ zdrowy
ponad rok temu ocena: 33%  20
Elbląg powinien szukać właśnie takich wyspecjalizowanych forma przyciągania do naszego Miasta. Turystyka medyczna to właśnie taki kierunek!
odpowiedz oceń komentarz 2 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bob
ponad rok temu ocena: 27%  19
A myslicie ze obcokrajowcy beda przyjezdzac do Elblaga zeby sie leczyc ? wy chyba chorzy jestescie , sama prosta geografia juz predzej Gdansk czy Szczecin jest blizej Niemiec czy Skandynawi niz Elblag i sa to wieksze miasta i bardziej atrakcyjniejsze
odpowiedz oceń komentarz 3 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xyz
ponad rok temu ocena: 67%  18
Ci z PiS-u - kobi, sundio, king - tak "wyśmienicie" komentują, że aż o polskich literach zapominają. A tak Oni są od nas dwa poziomy wyżej.
odpowiedz oceń komentarz 8 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marek P
ponad rok temu ocena: 50%  17
Osobiście znam przynajmniej 5 norweskich rodzin, które chętnie przyjechałyby do Polski na tańsze leczenie (najczęściej operacje plastyczne, zabiegi stomatologiczne) ale boją się małych prywatnych gabinetów, dla nich często jesteśmy postrzegani mało wiarygodnie. Może autorytet dużego, publicznego szpitala przyciągnie ich. To ma sens. Czy ktoś z obecnych tutaj pojechałby do domu Rumuńskiego lekarza bo jest taniej? A do szpitala... może.
odpowiedz oceń komentarz 4 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zośka
ponad rok temu ocena: 57% 16
Zgadzam się w końcu 100% dentyści oraz medycyna estetyczna to świetny kierunek uważam. Zwłaszcza dla obcokrajowcow Niemcy, Anglicy, Skandynawowie. U nich ceny sa kosmiczne, zreszta Polacy mieszkający za granicą medyczne sprawunki zalatwiaja przy okazji wizyt w Polsce. Nie zapominajmy o zamoznych Rosjanach, ktorzy także dbają o swój wygląd zarówno kobiety jak i mężczyźni.
~ adamo
ponad rok temu ocena: 50% 15
A ja znam kilka szwedzkich rodzin ktore przyjezdzaja do Gdańska na wizyty u stomatologow a po drodze na promi jeszcze sie dobrze wybawia i dodatkowo i tak ich taniej wyjdzie za wizyte niz w szwedzkiej klinice stomatologicznej
~ mem
ponad rok temu ocena: 64%  14
PO miało swoją szansę i ją wykorzystało. Dokonano bardzo wiele inwestycji. Gdyby nie to bezsensowne i demagogiczne referendum to dziś PO dokonywałoby odbiorów tych inwestycji.
odpowiedz oceń komentarz 7 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kobi
ponad rok temu ocena: 29%  13
Po jest skonczone w elblagu mieli juz swoja szanse i wszystko zniszczyli i rozkopali
odpowiedz oceń komentarz 5 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Sundio
ponad rok temu ocena: 27%  12
A ile jest tych turystow miesiecznie w eg? Nikt na to nie pojdzie
odpowiedz oceń komentarz 3 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblążanin
ponad rok temu ocena: 64%  11
Szkoda, że Gelert nie startuje na prezydenta. Miasto kwitłby jak szpital. W tej sytuacji głosuję na Wróblewskiego
odpowiedz oceń komentarz 9 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Krzyś
ponad rok temu ocena: 62%  10
A warto przypomnieć, że tak wspaniały szpital mamy dzięki Eli Gelert (PO) dla odmiany Wilk (Pis) wykończył Elsin a dziś wykańcza MPO. Wybór jest oczywisty
odpowiedz oceń komentarz 8 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ D.I.
ponad rok temu ocena: 50%  9
Uważam, że warto zainteresować się tematem, jak najbardziej to popieram. Takie rozwiązanie może zapewnić także miejsca pracy dla elblążan.
odpowiedz oceń komentarz 5 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Sundio
ponad rok temu ocena: 20%  8
Ja jestem spokojny tylko wyglaszam swoja opinie a juz przekop jest bardziej realny niz ta turystyka
odpowiedz oceń komentarz 2 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Robert Turlej
ponad rok temu ocena: 42% 7
Chyba nie rozumiesz o czym ja piszę. Mamy gotowe usługi medyczne, mamy usługi hotelowe i gastronomiczne. Chodzi jedynie o zebranie tego do kupy i rozpoczęcie promocji. Promując usługi jednocześnie promujemy miasto (mamy 2 w jednym). Czy to nie jest realne?
~ Sundio
ponad rok temu ocena: 42% 6
Panie Robercie spokojnie bo widze ze pan zywo reaguje na kazda krytyke skierowana na pana , prawda jest taka ze to sa male szanse ze ludzie z innych miejscowosc beda przyjezdzac na zabiegi bo sami elblazanie czekaja dlugo na nie ja np za zabieg ktory trwac 5 minut czekalem 3 miesiace , ceny za wizyty sa one zalezne od decyzji prywatnej w wiekszosci spoleczenstwa nie stac na to wiec czekaja dlugie miesiace nie taka sluzbe zdrowia stworzyl rzad PO
~ Robert Turlej
ponad rok temu ocena: 50% 5
Ja jestem spokojny i oczekuję merytorycznej dyskusji. Nigdzie nie napisałem, że chodzi o polskich turystów z innych miejscowości. Chodzi jedynie o turystów zagranicznych dla których usługi medyczne są w Polsce znaczne tańsze
~ ~Turysta Kardio
ponad rok temu ocena: 57%  4
Panie Robercie, niech Pan zanim napisze interpelacje poczyta trochę o tym rodzaju turystyki, zobaczy jak to odbywa się na świecie, ile szpitali w europie nastawionych jest na takie usługi, może się z nimi skontaktuje w celu zebrania dobrych praktyk, zbada zakres usług itp itd . Nie ma co podniecać się pomysłem który przyszedł do głowy przy śniadaniu lub co gorsza przyśnił się. Proszę skontaktować się z http://www.patientsbeyondborders.com/, prześlą Panu wiele statystyk, z których będzie Pan mógł wywnioskować czy i w jakim zakresie może to wpłynąć na rozwój miasta. A tak już na koniec czy jest Pan w stanie wymienić jeden gabinet lekarski do który już dzisiaj jest słynny na całą Polskę/Europę do którego masowo przyjeżdżają turyści, tak na dobry początek? Bo jak na razie to ja muszę jeździć np z dzieckiem do kardiologa bo u nas nie ma takiego ...
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Robert Turlej
ponad rok temu ocena: 45% 3
Spokojnie. Nie trzeba od razu iść w nie wiadomo jaki zakres usług bo tak jak piszesz wielu z nich u nas po prostu nie ma. Temat jest postawiony pod dyskusję właśnie po to, aby określić, które usługi jesteśmy w stanie odpowiednio sprzedać dla klientów zagranicznych.
~ kasaki
ponad rok temu ocena: 71% 2
ok, panie Turlej, nie zdążył pan zapoznać się z prawodawstwem i ekspertyzami, które od kilku lat powstają na temat polskich warunków turystyki medycznej. Nie musi się pan w końcu znać na wszystkim. Ale niech pan odpowie na dwa proste pytanka: jak pan widzi działalność komercyjną publicznego szpitala, który ma za mało np. lekarzy danych specjalności i nadmiar planowych i nieplanowych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach? Czy "zwykli", niekomercyjni pacjenci czekają jeszcze dłużej i na jakich zasadach pracują lekarze i publiczny sprzęt?
~ Sundio
ponad rok temu ocena: 18%  1
Nie wiedzialem ze w eg bedzie zajezdzac tysiace ludzi w tyg z innych miast to jest fantazja
odpowiedz oceń komentarz 2 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.