› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Tylko jedna firma z regionu na liście 100 Największych Polskich Firm Prywatnych miesięcznika Forbes

aktualności 11 miesięcy temu    7.06.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
XX-lecie przedsiębiorstwa Wipasz, 21 czerwca 2014 roku, Krosno koło Pasłęka,XX-lecie przedsiębiorstwa Wipasz, 21 czerwca 2014 roku, Krosno koło Pasłęka, fot. facebook.com

Aby znaleźć się w tym roku na liście 100 Największych Polskich Firm Prywatnych miesięcznika Forbes trzeba było spełnić jeden warunek, a mianowicie zbudować biznes o wartości minimum 664 mln złotych. Spełniła go jedna firma z naszego regionu. 

Ranking, w odróżnieniu od wielu innych zestawień podobnego typu, nie został ułożony według kryterium przychodowego. Jego autorzy pragnęli bowiem pokazać prawdziwą wartość polskiego biznesu, który opiera się na silnych, wartościowych firmach. Policzyli wartość przedsiębiorstwa, znaną na rynkach jako Enterprise Value. W przypadku spółek giełdowych przeprowadzenie takiej wyceny jest banalnie proste, problemem jest natomiast wycena spółek nienotowanych na parkiecie. 

Nasz region nie obfituje w silne firmy prywatne, które można zaliczyć do pierwszej setki najwyżej wycenianych w Polsce. Sprawą godną odnotowania jest fakt, że na liście co prawda nie znalazło się ani jedno przedsiębiorstwo z Elbląga, natomiast uwzględniono na niej firmę z regionu, której jeden z najsilniejszych oddziałów znajduje się w miejsowości Krosno w powiecie elbląskim, nieopodal Pasłęka. Chodzi o przedsiębiorstwo Wipasz, którego siedziba jest umiejscowiona nieopodal Olsztyna. 

Wipasz S.A. to największy polski producent pasz dla drobiu, trzody oraz bydła oraz lider w produkcji świeżego mięsa z kurczaka.

Jak informuje organizator rankingu, miesięcznik Forbes:

Zaczęło się od małej mieszalni pasz uruchomionej przez Józefa Wiśniewskiego w Wadągu niedaleko Olsztyna.Wiśniewski lubi powtarzać, że odniósł sukces, bo dobrze rozumiał polską wieś. Sam jest synem rolnika. W sprzedaży i marketingu często wykorzystywał polskość swojej firmy. Pomogła mu też lokalizacja na styku Mazur i Podlasia, jednego z najbardziej rolniczych regionów kraju. 

Produkcja wynosi około 1 mln ton pasz rocznie. Są one wytarzane w pięciu wytwórniach: w Wadągu koło Olsztyna, Morągu, Krośnie nieopodal Pasłęka, Międzyrzecu Podlaskim oraz Kole.

W zestawieniu miesięcznika Forbes Wipasz znalazł się na 85. pozycji, wyprzedzając m.in. tak znane firmy jak Mlekovita (86. miejsce) i Solaris Bus & coach (87. miejsce). Wartość przedsiębiorstwa oszacowano na 757 mln zł, jego przychody wynoszą 1,503 mld zł, a EBIT - 56 mln zł.  

Warto również dodać, że przedsiębiorstwo znalazło się na wysokim, 183. miejscu (awans o 67 pozycji) liście 500 największych firm opublikowanej w maju tego roku przez dziennik Rzeczpospolita.

Niemal każdy z nas jadąc w kierunku Warszawy drogą eskpresową S7, po prawej stronie na wysokości Pasłęka może dostrzec imponującej wielkości elewatory Wipaszu. Mało kto zdaje sobie sprawę, że są one zdolne pomieścić ponad 300 tys. ton zboża.  

Zobaczcie pełną Listę 100 Największych Polskich Firm Prywatnych miesięcznika Forbes.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

 • 6
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ pdick@onet
11 miesięcy temu 3
jak to Wipasz niedaleko Olsztyna przecież z okien w Elblągu widac ta firmę
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ śmieszek
11 miesięcy temu 2
A wójcik tak słabo z kapitałem stoi?
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do_pomorskiego
11 miesięcy temu ocena: 100%  1
Jak to było w tej żałośnie śmiesznej reklamie? "Ciągnie biznes do Warmii i Mazur" . Właśnie widać :) Jeśli ktoś wychwala to województwo, a potem biadoli, że tak tu cienko w tej kwestii to powinien być za pomorskim, gdzie biznes kwitnie, a nie teraz narzekać. Jedyne w czym szuwarowo-bagienen potrafi przodować to bezrobocie...
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.