› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Tytuł magistra bezużyteczny na elbląskim rynku pracy

aktualności ponad rok temu    5.07.2013
Joanna Siudak
komentarzy 7 ocen 10 / 100%
A A A
Tytuł magistra bezużyteczny na elbląskim rynku pracy fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Bezrobocie wśród młodych ludzi w Elblągu wynosi 17,1%. 7 687 absolwentów wciąż nie ma pracy. Chociaż osoby posiadające wyższe wykształcenie stanowią najmniej liczną grupę bezrobotnych, nie oznacza to jednak brak problemów w znalezieniu pracy. Okazuje się, że tytuł magistra czasem przeszkadza w objęciu wymarzonego stanowiska, a studenci muszą ukrywać w CV swoje kwalifikacje.

W ciągu ostatnich siedmiu dni na elbląskich portalach opublikowano 109 ofert pracy. Większość ofert dotyczy jednak prac fizycznych. Potrzebni są hydraulicy, cieśle, listonosze, mechanicy, akwizytorzy i szwaczki. Zaledwie 4% wszystkich ogłoszeń stanowią oferty w sektorze administracji. Wielu uczniów zaraz po skończeniu szkoły średniej zdecydowało się wyjechać na zieloną wyspę. Wielu z tych, którzy zostali zasilają dziś elbląski odział PUP. Zobaczmy jak rysują się statystki.

Bezrobocie w Elblągu według wykształcenia na dzień 31.12.2012 wynosi:

29,7% - gimnazjalne i poniżej

28,3% - zasadnicze zawodowe

18,8% - policealne i średnie zawodowe

12,3% średnie ogólnokształcące

10,9% wyższe

Ukrywanie kwalifikacji w CV

Według raportu prognozującego najbardziej pożądane zawody, do 2016 roku w powiecie elbląskim znaleźli się: wykwalifikowani pracownicy budowlani (29%), pracownicy budowlani (26%), sprzedawcy, informatycy, pracownicy z branży medycznej, hotelarskiej i gastronomicznej (6%). Zapotrzebowanie na prawników, pedagogów, doradców pozostaje na poziomie od 1% do 2%, a bankowców i menadżerów: 0%.

Opierając się dalej na danych z raportu, kwalifikacje poszukiwane przez pracodawców to w 32% wykształcenie zawodowe, wykształcenie wyższe 22%, 8% wykształcenie średnie. Nic dziwnego, że absolwenci szkół wyższych coraz częściej decydują się ukrywać swoje tytuły naukowe. Prosty przykład na to, stanowi fakt, że znajomość języków obcych jest wymagana przez 6% pracodawców, a doświadczenie na budowie, czy praca z klientem przez 20%. Najbardziej pożądanymi typami szkół na rynku lokalnym do roku 2016 będą: stolarskie, piekarskie, budowlane, techniczne i zawodowe.

Programy skierowane do absolwentów kontra programy 50+

Obecnie w  elbląskim oddziale PUP na 51 ofert pracy, zaledwie 3 skierowane są do osób z wyższym wykształceniem. Czy absolwenci szkół wyższych nie mają rzeczywiście szans zatrudnienia na lokalnym rynku? Prześledźmy programy aktywizujące zawodowo skierowane do absolwentów. Ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, opracowano projekt: Nowe Doświadczenie – Lepsza Praca. Inicjatywa skierowana jest do osób, które nie posiadają kwalifikacji zawodowych. W programie udział mogą wziąć bezrobotni zarejestrowani w Elblągu i filii w Pasłęku. 100  – tyle miejsc pracy obejmuje program. Do 18 czerwca można było również składać wnioski w programie Szansa Na Start, w którym pozyskuje się środki na podjęcie działalności gospodarczej. Przeciwwagę programów dla młodzieży stanowią projekty przeznaczone dla bezrobotnych powyżej  50 roku życia. I tu nie jest najlepiej.  W ramach tego programu opieką objęte są osoby o niskich i zdezaktualizowanych kwalifikacjach oraz osoby długotrwale bezrobotne. Program objął 347 osób.

Urząd Pracy dla wielu elblążan to instytucja, do której idzie się wyłącznie złożyć podpis na listach obecności, czasem po pieczątkę. Wciąż najliczniejszą grupą bezrobotnych są osoby w wieku 25-34 lat. Czy zmieni się to w przyszłości?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ada
ponad rok temu ocena: 0%  7
a w urzędach: pracy, skarbowej, zus, stare znudzone kwoki które z łachą i nadąsane obsługują petenta większość z nich powinna zostać zastąpiona młodszymi ale nie nadużywającymi władzy bardziej przyjaznymi do zwykłego szarego człowieka
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Podatnik
ponad rok temu ocena: 60%  6
Proszę mi wytłumaczyć dlaczego w takim razie w naszych urzędach zatrudnia się emerytów mundurowych.Pobierają podwójne wynagrodzenie z budżetu wielotysięczna emerytura + pensja urzędnicza.Nazwiska są na drzwiach do gabinetów.
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bartłomiej Ryś
ponad rok temu ocena: 33%  5
Cała wizja elbląskiego rynku pracy w jednym artykule. Nie dziwi fakt, że ludzie z wyższym wykształceniem po prostu stąd wyjeżdżają - nawet jeżeli pracę znajdą, to jaka ona będzie? Za 1000 zł na rękę lub, coraz modniejsze, wynagrodzenie prowizyjne? Na jaką umowę - o dzieło, zlecenie? Umowy śmieciowe, którymi można się.... ;)
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ KK
ponad rok temu ocena: 33% 4
Wszystko ok, tylko czemu osoby z wyższym wykształceniem mieszkający przyjeżdżają pracować w elbląskich zakładach takich jak Alstom, MAAG Gear itp? Na Politechnice Gdańskiej wciąż wiszą oferty pracy :)
~ olga
ponad rok temu ocena: 25%  3
Dobry tekst, aczkolwiek smutny. Strasznie smutny.
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ quick
ponad rok temu ocena: 67%  2
samosia, a byłaś w elbląskim UP? Bo to jest właśnie ten urząd ;)
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ samosia
ponad rok temu ocena: 0%  1
A fotka niezbyt pasuje do UP.To raczej US
odpowiedz oceń komentarz 0 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.