aktualności |
ponad rok temu
12.09.2019 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
W 2019 roku ustawodawca postanowił wprowadzić nową preferencję podatkową, która swoim działaniem ma wspierać przedsięwzięcia termoizolacyjne. Chodzi o przyznanie odpowiedniej ulgi na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jak prawidłowo skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej i jak rozliczyć ją w PIT online?
Zwolnienia na tak zwaną ulgę termoizolacyjną, weszły w życie już 1 stycznia 2019 roku. Odliczenie jest skierowane do podatników opodatkowujących swoje dochody według skali podatkowej na zasadach ogólnych lub według jednolitej stawki podatku 19% oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Polega ona na możliwości odliczenia wydanych na przedsięwzięcie termomodernizacyjne wydatków od obliczenia podatku, na przykład przy przygotowywaniu PIT online 2020. Oznacza to w uproszczeniu, że podatnik musi zapłacić za zmiany, a następnie będzie to mógł "odliczyć od podatku" w swoim PIT online. Ustawodawca przewidział jednak, że kwoty wymagane na termomodernizacje mogą być duże, dlatego umożliwił rozłożenie ich na części. Całe przedsięwzięcie nie powinno trwać jednak dłużej niż 3 kolejne lata, licząc od roku podatkowego w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Odnosi się do przedsięwzięć dotyczących budynków jednorodzinnych i może zostać wykorzystana na wydatki poniesione przez ich właściciela lub współwłaściciela. W związku z tym, niestety posiadacze budynków nie będą mogli wykorzystać powyższej pomocy.
Uwaga: odpowiednia instalacja termomodernizacyjna może zostać zamontowana poza tym budynkiem, na przykład na sąsiadujących zabudowaniach - na przykład panele fotowoltaiczne na sąsiadującym budynku gospodarczym – jeżeli nie ma możliwości technicznych zamontowania ich na budynku jednorodzinnym. Ważne jednak, aby swoim działaniem służyły budynkowi jednorodzinnemu.
Ulga termomodernizacyjna została skierowana wyłącznie do właścicieli budynków jednorodzinnych. Warto przybliżyć, że przez budynek taki należy rozumieć wolnostojący budynek lub budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, jednak pod określonymi warunkami, tzn.:
Spełnienie warunków statusu budynku mieszkalnego jednorodzinnego, musi być spełnione najpóźniej na dzień dokonywania odliczenia. Oznacza to, że z założenia można z ulgi skorzystać na budynek, który wcześniej służył do celów komercyjnych, ale po odpowiednim zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego.
Ulga termomodernizacyjna została skierowana do inwestycji przeprowadzanych na budynkach ukończonych, co w uproszczeniu oznacza, że nie można z niej skorzystać w przypadku budynków znajdujących się w trakcie budowy. Warto jednak pamiętać, że spełnienie warunków, powinno mieć miejsce najpóźniej w momencie dokonywania odliczenia (nie wydatku).
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |