› FIRMY
› ARTYKUŁY

UOKiK ostrzega. Ponad 80 serwisów internetowych może Cię narazić na znaczne straty finansowe! Lista

aktualności 7 miesięcy temu    17.01.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
UOKiK ostrzega. Ponad 80 serwisów internetowych może Cię narazić na znaczne straty finansowe! Lista

UOKiK wydał ostrzeżenie konsumenckie przed firmą GELDOR Artur Karwot, która prowadzi ponad 80 serwisów internetowych. Wbrew pozorom nie oferuje pożyczek, tylko zbiera dane osobowe i pobiera bezzwrotne opłaty – przestrzega UOKiK. 

Według urzędu działalność serwisów stworzonych przez przedsiębiorstwo z Rybnika może narazić wiele osób na znaczne straty finansowe.

Mechanizm działania jest następujący. Nazwy serwisów, ich wygląd i przekaz marketingowy wywołują wrażenie, że przedsiębiorca udziela kredytów. Tak jednak nie jest.

Jego działalność polega na zbieraniu danych osobowych. Udostępnia je potem na stronie, do której mają dostęp potencjalni pożyczkodawcy. Firma GELDOR pobiera od konsumentów opłaty w formie SMS Premium, np. za aktywację wniosku o udzielenie pożyczki czy sprawdzenie jego statusu. W zależności od serwisu może to być nawet 30,75 zł.

– zauważają urzędnicy. 

Według nich na straty finansowe może narazić użytkowników co najmniej 81 serwisów internetowych, w których zachęca się ich do brania pożyczek. Są to m.in.: as-chwilowka.pl, kredytomat.pro, bezbiku.pro, rozsadnapozyczka.pl, pomoc-finansowa.info, kredyt-na-pesel.pl, gotowkanadowod.pl, wybierzpieniadze.pl, gotowka.online, tysiaczek.pl. 

Pełna lista znajduje się po tym linkiem. 

Sprawą zajęła się Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, która prowadzi ją pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Według Marka Niechciała, prezesa UOKiK:

Konsumenci nie wysyłaliby płatnych SMS-ów, gdyby przedsiębiorca rzetelnie ich poinformował, że nie jest pożyczkodawcą ani pośrednikiem kredytowym i nie będzie rozpatrywać ich wniosków. Naszym zdaniem firma wprowadziła ich w błąd i naraziła na straty. Dlatego zdecydowaliśmy się na wydanie ostrzeżenia – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.