› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
B1 - Stawbud

Urząd Morski w Gdyni ogłosił zamówienie na Przekop Mierzei

inwestycje ponad rok temu    10.10.2016
Maciej Markowski
komentarzy 3 ocen 3 / 100%
A A A

Wiele osób z pewnością zachodziło w głowę, czy termin, jakim jest rok 2022, jest w ogóle możliwy do realizacji inwestycji przekopania Mierzei Wiślanej. Wszystkie te negatywne odczucia potęgowały kolejne doniesienia medialne o kłopotach: braku niezbędnych dokumentów i porozumienia z Komisją Europejską, braku środków, wniosków do prokuratury. Przy tylu zagrożeniach zdecydowano się skorzystać ze specjalnych przepisów, które mają przyspieszyć procedury realizacyjne tego ogromnego projektu, z tzw. specustawy, która me wejść w życie jeszcze w tym roku. Tymczasem Urząd Morski w Gdyni już ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, który jest pierwszym poważnym krokiem w stronę budowy kanału żeglugowego i pewnikiem, że inwestycja ruszy.

Są dwa obozy, które interesują się żywo przekopem: obóz zwolenników i przeciwników. Zwolennicy upatrują, że przekop ożywi elbląski port i pozwoli mu się stać "Czwartym Portem Rzeczpospolitej", natomiast przeciwnicy (jak choćby burmistrz Krynicy Morskiej - wywiad TUTAJ) uważają, iż inwestycja jest stratą pieniędzy, gdyż port w Elblągu nie jest aż tak ważnym punktem portowym, a skorzysta praktycznie tylko on.

- Dla nas przekop Mierzei Wiślanej jest swoistym oknem na świat. Dzięki ukończeniu tej inwestycji potencjał przeładunkowy portu wzrósłby nawet do 3 mln ton. Zyskałaby na tym też regionalna turystyka – podkreślał Arkadiusz Zgliński, dyrektor elbląskiego portu. - Nasz port mógłby się stać portem feederowym dla większych portów z Trójmiasta.

Wątpliwości co do zasadności budowy kanału przez Mierzeję nie ma Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk, który uważa, że ta inwestycja "jest potrzebna także ze względu na bezpieczeństwo naszego kraju, a to jest w tym momencie najważniejsze".

Koszt budowy kanału żeglugowego w Nowym Świecie (najprawdopodobniej) ma pochłonąć 880 milionów złotych, które - jak zapewniał Minister Gróbarczyk na konferencji w Elblągu - zostały zarezerwowane w budżecie państwa. Sam koszt wykonania dokumentacji ma wynieść 1,5 miliona złotych, a chętni mogą składać swoje oferty do 10:00 7 listopada 2016 r. Tego samego dnia nastąpi otwarcie ofert, a zwycięzca będzie musiał zawrzeć w opracowanej dokumentacji projekt:

- budowy kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w tym, śluzy z konstrukcją zamknięć, kanału głównego i odcinków połączeniowych z awanportem portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej oraz portem postojowym, stanowiskami postojowymi od strony Zalewu Wiślanego; połączeń drogowych i mostowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą: modernizacją wejścia do portu Elbląg - na odcinku od Zalewu Wiślanego do mostu w Nowakowie oraz na odcinku od mostu w Nowakowie na długości około 2,5 km; toru wodnego od Zatoki Elbląskiej do wybranej lokalizacji kanału żeglugowego; sztucznej wyspy lub wysp na Zalewie Wiślanym.

Wykonawca zobowiązany będzie w ramach wynagrodzenia do poprawek lub uzupełnień wynikających z decyzji środowiskowej.

 

ilość zdjęć 1 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 23

  • 20
    ZADOWOLONY
  • 1
    ZASKOCZONY
  • 2
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ bnq58
ponad rok temu ocena: 0%  3
skoro Rosjanie z Niemcami budują już drugi nieopłacalny ekonomicznie gazociąg po dnie Bałtyku, to dlaczego niby Polska miałaby mieć opory przed budową przekopu przez Mierzeję Wiślaną?
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ EuPi
ponad rok temu ocena: 67%  2
Jestem za przyłaczeniem Elbląga do metropolii Gdańsk. Leczę się w przychodniach w Gdańsku i porównywać to to tak jak Syrenkę z Mercedesem.
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pick
ponad rok temu ocena: 60%  1
Będzie można redukować "cofkę" , żeby uniknąć powodzi co może szybko zwrócić nakłady ! Ciekawe ile bursztynu zostanie wykopane ? Ile kosztuje tona tego surowca ?
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.