› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
B1 - Stawbud

W gminie Milejewo powstanie fundusz sołecki. Ile pieniędzy otrzymają poszczególne miejsowości? (+ wideo)

z samorządu ponad rok temu    22.03.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 10 ocen 1 / 100%
A A A
Kamiennik Wielki z lotu ptaka (gmina Milejewo) / Urząd Gminy w MilejewieKamiennik Wielki z lotu ptaka (gmina Milejewo) / Urząd Gminy w Milejewie fot. 

21 marca Rada Gminy Mielejewo zadecydowała o powołaniu funduszu sołeckiego na rok 2020. Za jego wyodrębnieniem od samego początku optowali radni Klubu Radnych KWW Marioli Sznajder. Już w swoim programie wyborczym sprzed kilku miesięcy przedstawiali zalety takiego rozwiązania. Obecnie uważają, że to wielki sukces mieszkańców gminy, tym bardziej, że mieszkańcy juz podczas spotkań przedwyborczych pozytywnie wypowiadali się na temat funkcjonowania funduszu sołeckiego. 

Rada gminy do 31 marca każdego roku powinna przyjąć uchwałę o wyodrębnieniu lub niewyodrębnieniu funduszu sołeckiego na kolejny rok budżetowy. W Milejewie za uchwaleniem funduszu sołeckiego głosowało 12 radnych, w tym wszyscy radni KWW Marioli Sznajder (7). Troje radnych wstrzymało się od głosu: 2 radnych z KWW Krzysztofa Szumały (Paweł Karabela i Joanna Wedeł) oraz 1 radna niezależna, reprezentująca KWW Wspólnota Jagodnika (Elżbieta Kubińska).

Zgodnie z ustawą o funduszu sołeckim (art.5), warunkiem przyznania w danym roku budżetowym środków z funduszu jest złożenie do wójta przez sołectwo wniosku, uchwalonego na zebraniu wiejskim z inicjatywy nie tylko sołtysa, ale również rady sołeckiej lub samych mieszkańców sołectwa (co najmniej 15 mieszkańców pełnoletnich). 

Fundusz sołecki można przyrównać do budżetu obywatelskiego w miastach, który jest związany z inicjatywą obywateli. Mieszkańcy w ten sposób zdobywają możliwość współdecydowania o wydatkowaniu środków fiansowych gminy. Wyodrębnione w gminny mbudżecie środki na fundusz przeznaczone są do wyłącznej dyspozycji sołectw na realizację przez nie inicjatyw obywatelskich, będących przedsięwzięciami służącymi poprawie warunków życia mieszkańców wsi, zgodnych z zadaniami gminy.

Fundusz sołecki jest bardzo popularną formą budżetu partycypacyjnego. Reasumując mieszkańcy danego sołectwa podejmują decyzje na co mają zostać wykorzystane ww. środki finansowe. W 2018 r. fundusz sołecki realizowany był w 71,31% gmin w kraju, w których były sołectwa (w 1551 gminach).

Warto wiedzieć, że o przeznaczeniu pieniędzy decyduje zebranie wiejskie, natomiast sołtys jest organem wykonawczym. O tym, kto może wziąć w udział w wiejskim zebraniu i jakie inne warunki muszą być spełnione, aby jego decyzje były ważne, mówi statut danego sołectwa. 

Szczegóły dotyczące funkcjonowania funduszu sołeckiego określa Ustawa o funduszu sołeckim z dnia 21 lutego 2014 r. Jej uchwalenie miało na celu wzmocnienie sołectwa, które stanowi najmniejszą jednostkę pomocniczą gminy.

Wysokość środków przeznaczonych na konkretne sołectwo wynosi:

F= (2+Lm/100 ) x Kb

Opis

 • F – wysokość środków przeznaczonych na dane sołectwo, nie może być jednak wyższa niż dziesięciokrotność Kb.
 • Lm – liczba mieszkańców sołectwa według stanu na ostatni dzień czerwca roku poprzedzającego rok, w którym poniesione zostaną wydatki (na przykład przy ustalaniu kwoty funduszu sołeckiego na rok 2020 rok będzie brana pod uwagę liczba mieszkańców na dzień 30 czerwca 2019 roku). Liczbę mieszkańców określa się na podstawie prowadzonego przez gminę zbioru danych stałych mieszkańców.
 • Kb – kwota bazowa obliczona poprzez podzielenie dochodów gminy oraz liczby mieszkańców gminy według stanu na 31 grudnia roku poprzedzającego o dwa lata rok poniesienia wydatków (na przykład: kwota funduszu sołeckiego na rok 2020 będzie ustalana na podstawie danych o liczbie ludności na dzień 31 grudnia 2018 roku).

Korzystając z tego wzoru i posiadając informację, że wykonane dochody bieżące gminy Mielejewo w 2018 roku wyniosły 15 282 158 zł można pokusić się o szacunkowe wyliczenia wielkości funduszu sołeckiego dla poszczególnych jednostek:

 • Milejewo otrzyma ok. 40 tys, zł rocznie
 • Huta Żuławska – ok.16 tys. zł rocznie
 • Jagodnik – ok.16 tys. zł rocznie
 • Kamiennik Wielki – ok.35 tys. zł rocznie
 • Majewo – ok.19 tys. zł rocznie
 • Ogrodniki – ok. 25 tys. zł rocznie
 • Piastowo – ok.15 tys. zł rocznie
 • Pomorska Wieś – ok. 21 tys. zł rocznie
 • Rychnowy (najmniejsza jednostka) – 12 – 13 tys. zł rocznie
 • Stoboje – ok. 20 tys. zł rocznie
 • Wilkowo – ok.15 tys. zł rocznie
 • Zajączkowo –  ok.18 tys. zł rocznie
 • Zalesie – ok.17 tys. zł rocznie

Ostateczne kwoty, zgodnie z ustawą, powinny zostać podane przez wójta gminy Milejewo Krzysztofa Szumałę do 31 lipca 2019 r.

Zobaczcie sesję Rady Gminy Milejewo z dnia 21 marca 2019 r. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (10)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Bogdan
ponad rok temu ocena: 57%  10
Udawali wojt z przewodniczącym rady jak to im na funduszu sołeckim zalezalo. Ciekawe ze przex sesja inne przekonania mieli. Innym również je wciskali a na sesji pomrocznosci dostali. Na czymte ich żądy pokegaja
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zenek
ponad rok temu ocena: 63%  9
Najpierw funduszu nie chcieli a teraz taka zmiana? Ciekawe! Zagotowalo sie trochę koło.... to trzeba bylozmienc poglądy. Jakie udawanie ze tKie wazne co ludzie chcą. Oni mysla ze jesteśmy naiwni i wierzymy w ich szczerość
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Basia
ponad rok temu ocena: 69%  8
Żenadą to jest to jak zachowuje się przewodniczacy! Trochę sie chlopu pomieszalo w głowie od czego on tam jest . Te jego komentarze przechodzily wszystko. Jaka wazelina masakra!
odpowiedz oceń komentarz 9 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ yxzyxz
ponad rok temu ocena: 75% 7
Masz racje Basia, zachowuje się jak wójt. Odpowiada na pytania, jakby to on był decyzyjny, a nie wójt. Chłop się pogubił chyba. On ma tylko prawidłowo prowadzić sesje, a widać, że i to nie bardzo mu idzie.
~ laugh
ponad rok temu ocena: 80%  6
Oglądam tą sesję i zastanawia mnie o co chodzi z tymi pracownikami?. Czy dobrze zrozumiałem, że pracownik pilnuje pracownika??? Czy to oznacza, że np. pani A pilnuje jakiegoś innego pracownika?! Ha, ha, dobre, ale skoro Pan wójt tak twierdzi. Panie radny, czy Pan też tak zrozumiał??????
odpowiedz oceń komentarz 12 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Uopolo
ponad rok temu ocena: 36%  5
No to teraz opozycja ma okazję się wykazać i wyłożyć na swoim pomyśle
odpowiedz oceń komentarz 8 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Miejscowy
ponad rok temu ocena: 67%  4
Sesja trwala 2 godziny, a przez pół godziny władza podjęła temat plotek. Żenada!! Wojt kontra Radny Powiatu. To już pomówienia. Ja bym tego tak nie zostawił panie radny!!
odpowiedz oceń komentarz 16 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hmmmm
ponad rok temu ocena: 28% 3
czy oby na pewno plotki?
oceń komentarz 5 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zadowolony
ponad rok temu ocena: 73%  2
W końcu. Od lat czekalismy na uchwałę o funduszu sołeckim, ale radni nie byli wczesniej zainteresowani jej podjeciem. Całe szczęście że sklad rady sie zmienił poza czwórką radnych (Banach, Dziabkowski, Wedel, Ochnik) i mamy fundusz. Teraz my mieszkancy możemy się wykazać.
odpowiedz oceń komentarz 16 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ WKURZONA
ponad rok temu ocena: 65%  1
BRAWO, IDZIEMY DO PRZODU! WYNIK GŁOSOWANIA BYŁ IMPONUJĄCY, ZASKAKUJĄCY, ALE CIESZY ŻE NARESZCIE SŁUCHAJĄ CZEGO CHCĄ MIESZKAŃCY, TERAZ BURZA MÓZGÓW I DO DZIEŁA!!!!! MIŁEGO DNIA
odpowiedz oceń komentarz 15 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.