aktualności |
ponad rok temu
7.10.2019 Marcin Mongiałło komentarzy 0 ocen 6 / 100% |
A A A |
W Przedszkolu nr 11, Szkole Podstawowej nr 19 oraz Zespole Szkół Mechanicznych w Elblągu rozpoczął się dziś, 7 października 2019 r., Europejski Tydzień Kodowania w naszym mieście. Z tej okazji SP nr 19 odwiedził dziś wiceprezydent Elbląga Edward Pietrulewicz oraz dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Małgorzata Sowicka.
Dzisiejszym spotkaniem chcieliśmy zaznaczyć, że bierzemy udział w projekcie unijnym „Matematyka – indywidualizacja i eksperyment w edukacji wczesnoszkolnej" , który rozpoczął się 1 października tego roku. W jego ramach powstanie w naszej szkole międzyoddziałowa pracownia komputerowa, multimedialna. Biorą w nim udział wszystkie szkoły podstawowe w Elblągu, które zostaną bogato wyposażone w nowoczesne narzędzia dydaktyczne: roboty edukacyjne, drukarki 3D. Nasz szkoła będzie liderem tego projektu
– poinformowała nas Ewelina Bagdziun, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19 z Oddziałami Dwujezycznymi im. Bohaterów Westerplatte w Elblągu.
Przypomnijmy, że Tydzień kodowania, czyli CodeWeek, to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się" w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W tym czasie w różnych państwach organizowane są działania promujące naukę kodowania. Szereg wydarzeń z tej okazji można odnaleźć na stronie: http://events.codeweek.eu.
W Elblągu prekursorem wykorzystania robotów edukacyjnych na szerszą skalę była Szkoła Podstaowa nr 19, a inicjatorami byli ówczesny dyrektor tej placówki Edward Piertrulewicz oraz nauczyciele – Ewelina Bagdziun i Mateusz Paradowski. Począwszy od 2017 roku dokupywane są coraz to nowe pomoce dydaktyczne do kodowania, przede wszystkim zestawy robotów edukacyjnych. Warto jednak dodać, że już wcześniej (przed 2017 r.) w tej placówce prowadzono zajęcia z programowania.
Obecnie jest bardzo dużo narzędzi i pomocy dydaktycznych, które pozwalaja uczyć kodowania. Uczniowie uczą się przede wszystkim poprzez zabawę. W ten sposób uczą się kodowania, rozwiązywania problemów, układania algorytmów. Nie zawsze jest potrzeba posiadania narzędzi, pomocy dydaktycznych, które są bardzo drogie. Owszem nasza szkoła jest wyposażona w roboty edukacyjne, monitory dotykowe. Chcieliśmy podczas dzisiejszego spotkania pokazać, że wystarczy nawet kartka papieru, długopis, mata, kilka kolorowych kubeczków, kilka wydrukowanych obrazków, aby skutecznie uczyć się kodowania.
– poinformowała nas dyrektor Ewelina Bagdziun.
Pomoce dydaktyczne, które zakupiliśmy, oprócz nauki kodowania, umożliwają naukę języka angielskiego.
– dodała.
Bardzo istotna jest kreatywnośc nauczyciela. Obliczyliśmy z Mateuszem Paradowskim, nauczycielem kodowania, że mamy łącznie aż ponad 30 typów robotów edukacyjnych. Nauczyciele mają do nich dostęp i wykorzystują je w zależności od tego, jakie mają pomysły – jedno narzędzie można wykorzystać na różnych lekcjach i na rózne tematy. Nasi nauczyciele sami wpdają na pomysły, jak zastosować danego robota - czy do tabliczki mnożenia, czy do lekcji przyrody, czy do angielskiego... Są na tyle kreatywni i pomysłowi, że dobrze im to idzie.
– uzupełniła wicedyrektor Paulina Niziurska-Fudyma.
Od jutra będziemy gościć uczniów elbląskich szkół podstawowych, którzy będą do nas przychodzić na zajęcia kodowania. Od jutra również w naszej szkole zaczynamy zajęcia kodowania na edukacji wczesnoszkolnej i na informatyce.
– poinformowała nas dyrektor SP nr 19.
Coraz bliżej CodeWeek. Kto może zorganizować takie... › ponad rok temu › 23.08.2018 |
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |