› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Wakaty w MOPS-ie. Urzędnicy zarabiają za mało?

praca i szkolenia 10 miesięcy temu    14.09.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 9 ocen 0 / 0%
A A A
Wakaty w MOPS-ie. Urzędnicy zarabiają za mało? fot. Paweł Makowski (archiwm Elblag.net)

Coś, co wiele lat temu było nie do pomyślenia, dzisiaj staje się faktem. Nieobsadzone stanowiska... Wakaty dotyczą także miejsc pracy w administracji. Powód? Niskie pensje, wyjazdy młodych ludzi do krajów Europy Zachodniej, ale także do... Czech. 

Na wczorajszej (13 września) sesji rady miejskiej na problem zwróciła uwagę radna Maria Kosecka (niezrzeszona). Co ciekawe poruszyła kwestię trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników w... MOPS-ie i to pomimo wysokiej stopy bezrobocia, z którą od lat mamy do czynienia w Elblągu (8,1% – stopa bezrobocia w mieście Elbląg w lipcu 2018 r.) i okolicy (15,5%  – stopa bezrobocia w powiecie elbląskim w licpu 2018 r.).

Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że w grupie pracowników socjalnych w ciągu ostatnich lat odeszło wiele doświadczonych osób, a aktualnie występuje wiele wakatów. Taki stan rzeczy jest sprawą bardzo dziwną, jeżeli uwzględni się wysoki wskaźnik bezrobocia w naszym mieście. Jest też część pracowników która rozważa odejście z MOPS do innych pracodawców. Są to osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym, posiadający dodatkowe certyfikaty odbytych kursów i specjalizacji. Po dokonanej analizie okazało się, że przyczyną jest niskie wynagrodzenie na poziomie 2 700zł dla pracownika socjalnego do 3 300zł brutto dla starszego specjalisty pracy socjalnej. Utrzymywanie się tak niskich płac dla tej grupy zawodowej skutkuje też malejącym zainteresowaniem studentów w wybieraniu kierunku studiów. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Aktualna polityka zatrudnienia w tej grupie pracowników powoduje, że występuje duża rotacja zatrudnionych. Nowo przyjmowani po zapoznaniu się z wymaganiami i uciążliwością pracy w MOPS nie kontynuują umów, tylko po kilku miesiącach odchodzą. 

 

Jest to kolejna grupa zawodowa wśród urzędników miejskich (przypomnę, że wcześniej interweniowałam w sprawie pracowników Departamentu Świadczeń Rodzinnych) wymagająca niezbędnej korekty polityki płac. Pomimo aktualnie wysokich ocen pracy ośrodka grozi nam sytuacja braku wykwalifikowanej kadry do opieki nad potrzebującymi. 

– wnioskowała wczoraj (13 września) radna, jednocześnie apelując o przedstawienie na najbliższej sesji rady miejskiej szczegółowej analizy polityki kadrowo-płacowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem planów na najbliższą przyszłość w zakresie wzrostu płac. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Obrazoburca
10 miesięcy temu ocena: 0%  9
Hehe, "w teren". Czyli na zakupy i do domku o 13:00. Już tak nie płaczcie, nikt nie kazał takich beznadziejnych studiów robić. Bo chyba przed ich podjęciem wielmożne Panie sprawdziły zarobki? Zawsze można po paru latach przenieść się do pieczy zastępczej i gówno robić. Powodzenia!
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ miki
10 miesięcy temu ocena: 100%  8
Zgadzam się , praca bardzo trudna, niedoceniana nigdy a bardzo potrzebna, czas aby ktoś w końcu otworzył oczy
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblązanka
10 miesięcy temu ocena: 100%  7
Ocho, Acta2 działa?
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ reakcja
10 miesięcy temu ocena: 89%  6
ale to prawda ,zarobki nędzne .Praca jest też niebezpieczna ,pracownik socjalny napotyka różne sytuacje w domach .Dobrze ,że temat został poruszony
odpowiedz oceń komentarz 8 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblążanka
10 miesięcy temu ocena: 100%  5
Dlaczego zdziwiona, przecież niektórzy radni za jedno-dwa posiedzenia, albo wcale biorą ponad 2 tys. na rękę. To Ci, co tak harują powinni mieć, 6 tysięcy, prawda.Odchodzą z pracy, bo jak można pracować za tak małe pensje, imigranci przyjadą, już PIS sprowadza, Polak niestety nie zarobi.
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tęcza
10 miesięcy temu ocena: 100%  4
Oj!!! To ja idę pracować. Jestem nauczycielem (20 lat pracy) i na rękę dostaje 2380 zl. Hmmm!?!?!
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ serio
10 miesięcy temu ocena: 100% 3
Czyli 3320 zl. Chcesz zarabiac mniej?
~ Kris
10 miesięcy temu ocena: 100% 2
Zarbki były podane brutto!!!!!Proszę się przyjąć i iść w teren w różne środowiska.Wówczas Pani,,nauczycielka" doceni swoją pracę, ilość godzin pracy w tygodniu oraz wolnego w przeciągu roku!!!!
~ xxx
10 miesięcy temu ocena: 75%  1
zdziwiona? niedługo za te pieniądze zostaną tylko ci, którzy nie radzą sobie na normalnym rynku pracy.
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.