› FIRMY
› ARTYKUŁY

Windows 10 Home czy PRO – który system wybrać?

aktualności 8 miesięcy temu    1.04.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Windows 10 Home czy PRO – który system wybrać?

Zastanawiasz się, który system operacyjny wybrać? Lepszym rozwiązaniem będzie Windows 10 Home czy PRO? W niniejszym artykule przedstawiamy zalety oraz różnice obu rozwiązań. Zapraszamy do lektury! 

 1. Co to jest system operacyjny Windows?
 2. Windows 10 Home vs PRO – który wybrać?
 3. Który Windows 10 sprawdzi się do pracy i nauki?
 4. Windows 10 Home vs PRO – jakie są wymagania sprzętowe?

Którą wersję systemu operacyjnego Windows 10 warto wybrać? Czym różni się wariant Pro od Home? Która seria sprawdzi się do pracy biurowej, a która do nauki? Czy Windows 10 Pro jest świetnym rozwiązaniem dla małych firm? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe – lub podobne – pytania, znajdziesz je w niniejszym artykule. 

Co to jest system operacyjny Windows?

System operacyjny to oprogramowanie, dzięki któremu możemy zarządzać komputerem, laptopem, smartfonem czy tabletem. Umożliwiają między innymi działanie zainstalowanych na danym urządzeniu aplikacji i programów. Do najpopularniejszych systemów operacyjnych aktualnie zalicza się Windows 10 oraz Apple MAC OS X. Większość sprzętu dostępnego na rynku pracuje na systemie operacyjnym Windows 10, głównie z tego względu, że jest on rozwiązaniem najbardziej uniwersalnym. Fakt ten jest z jednej strony zaletą, a z drugiej wadą, ponieważ czasami trudno system ten odpowiednio zoptymalizować. Zatem, jeśli zainwestujesz w komputer lub laptopa innej firmy, niż Apple, wraz z nim otrzymasz system operacyjny Windows. Chyba że świadomie zdecydujesz się na wariant bez systemu, a oprogramowanie dokupisz i zainstalujesz na własną rękę. 

Jaki w takiej sytuacji Windows warto wybrać? Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście jeden z najnowszych i w dalszym ciągu wspieranych – na przykład Windows 10. Którą wersję systemu operacyjnego Windows 10 warto wybrać? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Windows 10 Home vs PRO – który wybrać?

Między sobą systemy Windows 10 Home vs PRO różnią się przede wszystkimi funkcjonalnościami systemu. Wersja Pro posiada właściwie wszystkie korzyści wariantu Home, ale została oczywiście wzbogacona o dodatkowe i bardziej zaawansowane rozwiązania. Zanim jednak do nich przejdziemy, przypomnijmy, co oferuje Windows 10 Home.

Wraz z Windows 10 Home otrzymujesz Windows Hello, ochronę w Internecie, szyfrowanie urządzenia, bezpieczny rozruch, kontrolę rodzicielską, zaporę i ochronę sieci, pióro cyfrowe oraz dotyk, a także program antywirusowy Windows Defender. Oprócz tego lista funkcjonalności obejmuje usługę Windows Update, dostęp do Microsoft Store, przeglądarkę internetową Microsoft Edge czy możliwość bezproblemowego nawiązywania połączenia ze smartfonami zarówno z systemem Android, jak i iOS. 

Jak już wspominaliśmy, lista funkcjonalności systemu Windows 10 Pro obejmuje korzyści Windows 10 Home. Oprócz tego otrzymujesz – między innymi - szyfrowanie urządzenia funkcji BitLocker, dynamiczne inicjowanie obsługi, konfigurację w trybie Kiosku, możliwość zarządzania urządzeniami mobilnymi w systemie, Enterprise State Roaming na Azure czy usługę Windows Update dla Firm. BitLocker to narzędzie, którego zadaniem jest szyfrowanie dysku. Dzięki temu wrażliwe dane od teraz są przechowywane w bezpieczniejszy sposób. Do zalet tej wersji systemu zalicza się także obsługę usługi Active Directory. To usługa, która pozwala identyfikować sieciowe zasoby i przekazywać informacje użytkownikom czy aplikacjom. Przydaje się nie tylko przy zarządzaniu kontami, sprzętem każdego pracownika czy grupami, ale także, kiedy chcemy dać dostęp do drukarek, które zostały zintegrowane z systemem Windows Server. 

Różnice między Windows 10 Home a Windows 10 Pro widać na poziomie bezpieczeństwa. W wariancie PRO zaimplementowano więcej różnych rozwiązań z zakresu zabezpieczenia danych niż w Windows 10 Home. Jeśli szukasz systemu operacyjnego dla swojej firmy, gwarantujemy, że Windows 10 Pro będzie lepszym rozwiązaniem niż Home. Nie tylko ze względu na swoje możliwości, ale właśnie bezpieczeństwo.

Który Windows 10 sprawdzi się do pracy i nauki?

Zastanawiasz się, który system operacyjny sprawdzi się do pracy lub nauki? Wszystko zależy od naszych wymagań. Zarówno do domowego biura, jak i dla niewielkich firm poleca się Windows Pro. Jeśli jednak pracujesz w większej korporacji i zależy Ci na większym bezpieczeństwie w przypadku ochrony danych czy dostępie do zaawansowanych administracyjnych narzędzi, w takiej sytuacji polecamy system Windows 10 Enterprise. 

Do nauki, jak i do prostych działań – na przykład przeglądania Internetu, oglądania filmów na YouTube czy słuchania muzyki – polecamy Windows 10 w wersji Home – wariant, którzy jednocześnie jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Dzięki przeglądarce Microsoft Edge możesz w szybki sposób przeglądać strony Internetowe, a specjalny pakiet oprogramowania jest w stanie usprawnić naukę niejednemu uczniowi czy studentowi. Jest także specjalny wariant systemu, zaprojektowany z myślą o placówkach edukacyjnych – szkołach i uczelniach. Mowa o Windows 10 Education, który funkcjonalnością przypomina wspomnianą wersję Windows Enterprise.

Windows 10 Home vs PRO – jakie są wymagania sprzętowe?

Zarówno Windows 10 PRO, jak i Windows Home mają takie same wymagania sprzętowe. Zanim jednak kupisz interesujący Cię system operacyjny, sprawdź, czy Twój komputer spełnia w ogóle minimalne wymagania. W przypadku procesora minimalne wymagania sprzętowe wynoszą od 1 GHz. Potrzebujesz pamięci RAM 1 GB, jeśli masz komputer 32-Bit lub 2 GB dla wariantów 64-Bit. Wymagane miejsce na dysku twardym to 16 GB (dla 32-Bit) lub 20 GB (dla 64-Bit). Karta graficzna natomiast obsługująca DirectX 9 lub lepszy z WDDM 1.0.

Nowa przeglądarka internetowa Microsoft Edge, obsługa czytnika linii papilarnych czy łatwiejsze zarządzanie urządzeniami mobilnymi sprawiają, że nowe systemy cieszą się coraz większą popularnością. Nawet podstawowa wersja home oferuje takie udogodnienia jak obsługa usługi active directory i daje dostęp do funkcji wirtualizacji w systemie Windows.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.