› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

Własna działalność czy etat – plusy i minusy pracy na własny rachunek

praca i szkolenia ponad rok temu    21.01.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 10 / 90%
A A A
Własna działalność czy etat – plusy i minusy pracy na własny rachunek

Dla większości osób praca na etacie to synonim stabilizacji i powodzenia zawodowego. W dobie wysokiej konkurencji na rynku pracy nie każdy może liczyć na zatrudnienie zgodne ze swoimi oczekiwaniami i kwalifikacjami. Dla osób znajdujących się w takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie pracy na własny rachunek. Ten rodzaj działalności zarobkowej podejmuje też wielu pracowników etatowych, po to by uzupełnić domowy budżet.

Podstawowe koszty działalności gospodarczej

Kiedy opłaca się przejść do pracy na własny rachunek? Najczęściej wtedy, kiedy mamy dobry pomysł na biznes, wystarczająco dużo samozaparcia by go poprowadzić oraz nie boimy się związanego z tym ryzyka. Działalność gospodarcza to także rozwiązanie dla tych, którzy nie są zadowoleni z zarobków na etacie. Oczywiście początki własnej działalności bywają trudne i nie zawsze udaje się wypracować wystarczający przychód na opłacenie obowiązkowych składek i podatków, szczególnie, że pełne obciążenie przedsiębiorcy to ponad 1000 zł miesięcznie, niezależnie od tego, czy ponosi on stratę, czy wypracowuje zysk. Tutaj z pomocą idzie prawo, umożliwiające początkującym przedsiębiorcom opłacanie składek ZUS na warunkach preferencyjnych przez pierwsze 24 miesiące działalności. Po tym okresie składki rosną (z około 440 do 1100 zł), są one jednak w stałej wysokości, niezależnie od uzyskiwanych przychodów.

Jakie są zalety samozatrudnienia?

Wysokość zarobków zależy wyłącznie od aktywności prowadzącego firmę

Im większe zaangażowanie oraz dostosowanie się do potrzeb rynku tym lepsze dochody uzyskuje osoba pracująca na własny rachunek. Nie ma ona limitów kosztów uzyskania przychodu, dzięki czemu może zakwalifikować jako koszt prowadzonej działalności każdy niewykluczony przepisami prawa, prawidłowo udokumentowany fakturami lub rachunkami wydatek.

Elastyczny i swobodnie regulowany czas pracy

Osoba pracująca na własny rachunek ma możliwość wykonywania swojej działalności w dowolnych godzinach, w dowolne dni tygodnia. Ta swoboda pozwala na wykonywanie zadań w optymalnych terminach np. odprowadzenie dzieci do szkoły czy zrobienie zakupów w godzinach, kiedy jest mniej klientów, możliwość prowadzenia produkcji w godzinach nocnych, kiedy można taniej kupić energię elektryczną. Odpowiednie gospodarowanie czasem pozwoli na łatwiejsze zorganizowanie sobie kilku dni wolnego w dogodnym terminie. Ale, jak wiadomo, firmę ma się cały czas, nawet w weekendy, święta czy w nocy.

Brak przełożonego

To duża zaleta dla bardzo wielu osób, szczególnie tych, które nie lubią swojego szefa. Oraz dla tych, którzy cenią sobie samodzielność w organizacji swojego czasu pracy. Swoboda jaką wtedy się dysponuje umożliwia samodzielne podejmowanie decyzji i ocenę związanego z nimi ryzyka. Nie ma dzięki temu sytuacji, w których pracownik etatowy staje się często kozłem ofiarnym, odpowiadającym za błędne decyzje swojego kierownictwa.

Możliwość łączenia zainteresowań z zarabianiem na życie

Praca na własny rachunek powiązana z zainteresowaniami pozwala na szersze realizowanie siebie i praktyczne wykorzystanie hobby. Wiele punktów oferujących rzadkie usługi jest prowadzonych przez pasjonatów, którym udało się połączyć zainteresowania i zarabianie w jedno.

Minusy samodzielnej działalności gospodarczej to głównie:

Brak przewidywalnych dochodów i ryzyko z tym związane

Brak stałych dochodów to podstawowy argument pracowników etatowych przeciwko samodzielnej działalności gospodarczej. Niestety jest to prawda, gdyż w takiej działalności konieczne jest często podejmowanie ryzykownych decyzji, które mogą się odbić negatywnie i przynieść straty, zamiast przewidywanych zysków.

Formalności i biurokracja

Prowadzenie własnej działalności to także konieczność samodzielnego załatwiania wszelkich spraw urzędowych. Wymaga to także orientowania się w przepisach, spełniania szeregu wymagań a często uzyskiwania urzędowych zezwoleń lub koncesji. Część formalności i rozliczeń można zlecić w ramach podwykonawstwa innym firmom – biurom rachunkowym lub księgowym, a to z kolei generować będzie dodatkowe wydatki, które można na szczęście wliczyć w koszty prowadzenia działalności.

Samodzielne opłacanie składek na ZUS oraz podatków

Przedsiębiorca musi także samodzielnie opłacać wszelkie składki na ubezpieczenia społeczne oraz podatki. W związku z tym, że większość przedsiębiorców opłaca najniższe możliwe składki na ZUS, emerytura zusowska, którą będzie pobierał z tego tytułu przedsiębiorca będzie niższa od emerytury pracownika etatowego osiągającego takie same dochody brutto, co z kolei powoduje…

Konieczność dodatkowego oszczędzania na emeryturę

Jednak prowadzący własną działalność przedsiębiorcy mają większe możliwości zaoszczędzenia dodatkowych środków na emeryturę niż mający ograniczoną pensję pracownik etatowy – każdy "dobry" miesiąc może przynieść dochód pozwalający na regularne oszczędzanie.

Decyzja o podjęciu własnej działalności powinna być starannie przemyślana, gdyż sposób zarabiania pieniędzy ma wpływ na wszystkie aspekty naszego życia. Etat, w przeciwieństwie do własnej działalności gospodarczej to stabilizacja finansowa – co miesiąc przelew na konto, scedowanie odpowiedzialności na kogoś innego, brak kontaktów z urzędami oraz mniej więcej stałe godziny pracy. Własna działalność to z kolei zaangażowanie w sprawy firmy 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze ścieżki zawodowej powinna być odpowiedź na pytanie, czy potrafię zaakceptować ryzyko i czy mam plan na wypadek niepowodzenia. Jeśli tak, droga do własnej firmy stoi otworem.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem kontofirmowe24.pl specjalizującym się w finansowych obszarach działalności mikroprzedsiębiorców.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Marcin
ponad rok temu 1
Etat + własna firma bardzo się opłaca. Szczególnie dla rokujących własnych pomysłów. Zrealizowaliśmy w ramach kup-czas już kilkadziesiąt takich projektów dla pomysłodawców. Zainteresowanych zapraszamy po szczegóły.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.