› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Wycinka drzew pod przekop Mierzei Wiślanej zakończona. Kiedy rozpoczną się prace budowalne?

aktualności 5 miesięcy temu    20.02.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 7 ocen 0 / 0%
A A A
Wycinka drzew pod przekop Mierzei Wiślanej zakończona. Kiedy rozpoczną się prace budowalne? fot. Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg (Lasy Państwowe(

Jak poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku 20 lutego 2019 r. (środa) o godzinie 9:00 zakończono wycinkę drzew pod przekop Mierzei Wiślanej. Prace trwały 5 dni i objęly obszar 25 hektarów (pas o długości 1,2 km i szerokości 200 m). Ze względów bezpieczeństwa nadal obowiązuje na tym terenie aż do odwołania całkowity zakaz wstępu.

Prace rozpoczęto przed okresem lęgowym ptaków, który trwa od 1 marca a 15 października. Umożliwiło to swobodny i bezpieczny dla nich przebieg zaplanowanych działań. Drzewostan, który usunięto miał cechy gospodarcze, nie występowały w jego obrębie formy ochrony przyrody, które uniemożliwiałyby prowadzenie wycinki. Prace realizowały 3 harwestery i 2 forwardery, tj. maszyny służące do pozyskania i wywozu drewna. Ze względu na położenie tego obszaru w strefie Natura 2000 Lasy Państwowe, w porozumieniu z inwestorem, cały czas wykonują pełny nadzór botaniczny, ornitologiczny, chiropterologiczny. 

Przeciwko wycince lasu na Mierzei Wiślanej i samej inwestycji protestuje część mieszkańców Krynicy Morskiej i kilka organizacji ekologicznych. 

Lesistość województwa pomorskiego wynosi 36,4% – to 3. miejsce w kraju! 

 

W okresie minionych 10 lat na terenie w obszarze działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku zalesiono łącznie ok. 2420 ha gruntów – 100 razy więcej niż wynosi obszar wylesienia pod planowany przekop Mierzei.

 

W ciągu ostatnich 10 lat Marszałek Województwa Pomorskiego wyraził zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych prywatnej własności na cele nieleśne na powierzchni 720 ha tj. na obszarze 30 krotnie większym niż teren pod przekop,

 

W ciągu ostatnich 10 lat 125 ha gruntów leśnych będących w zarządzie RDLP w Gdańsku, na mocy specustaw, zostało wyłączonych z produkcji leśnej i przeznaczonych na różne inwestycje. W tym samym okresie właściwi Starostowie, wykorzystując art. 13. ust. 3 pkt 2 ustawy o lasach, dokonali zmiany lasu na użytek rolny na powierzchni 81 ha.

– poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku.

Kolejnym etapem będą prace budowlane, które rozpoczną się po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy z wyłonionym wykonawcą. Kiedy to nastąpi?

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk poinformował, że termin składania ofert w przetargu został przesunięty – ze względu na bardzo dużą ilość pytań od oferentów –  z 7 marca na 15 kwietnia 2019 r.

Doświadczenie nam mówi, że do wyboru wykonawcy przekopu Mierzei Wiślanej może dojść w ciągu czterech do sześciu miesięcy od czasu otwarcia ofert

– powiedział minister, dodając jednocześnie, że jeśli nie będzie odwołań, to wybór nastąpi wcześniej.

Na przeszkodzie może stanąć decyzja Unii Europejskiej, choć wydaje się to mało prawdopdoobne. Komisja Europejska poinformowała, że planowane jest spotkanie jej ekspertów z ekspertami strony polskiej w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Ma do niego dojść w najbliższych dniach. Komisja Europejska ma wątpliwości, czy inwestycja będzie miała jedynie nieznaczny – jak argumentuje strona polska – wpływ na obszar Natura 2000, który podlega ścisłej ochronie.

Jak przypomniało dzisiaj, 20 lutego, Polskie Radio:

Idea przekopu Mierzei Wiślanej jest obecna od dawna. Budowniczy Gdyni Eugeniusz Kwiatkowski pisał o niej już w 1945 roku. Realnych kształtów zaczęła nabierać w 2007 roku, gdy rząd Jarosława Kaczyńskiego podjął uchwałę o przystąpieniu do prac i ustanowił program, zakładający finansowanie tej inwestycji przez sześć lat.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem budowa kanału na Mierzei Wiślanej zakończy się w 2022 r. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 4
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Toster
4 miesiące temu ocena: 100%  7
ale beka... Niby jak?
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ EuPi
4 miesiące temu ocena: 100%  6
Ha, ha, kasa potrzebna na wybory, to cięli, a później? w piłkę nozną - plazowa będzie gdzie grać.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Namolny
5 miesięcy temu ocena: 67%  5
A tak z drugiej strony czemu nie ma działań władz miasta Elbląg w celu pozytywnego przedstawiania wdrażanej inwestycji? Urząd Marszałkowski w Gdańsku bruździ jak może w imię gdańskich interesów a Elbląg? Prezydent powinien pojechać na Mierzeję w czasie wycinek i tłumaczyć jak ta inwestycja jest ważna dla regionu. Poza tym argumenty ekologów bardzo łatwo obalić ale kto to ma robić jak nie przedstawiciele miasta Elbląg?
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ drewniak
5 miesięcy temu ocena: 33%  4
Oby na wycince sie nie skończyło. To juz kolejna tej władzy. Mogli to zrobić cztery lata temu.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pick
5 miesięcy temu ocena: 50%  3
Nadzieje odżyły, kilometry uzbrojonych nabrzeży mogą w końcu zapracować, zamiast marnieć...
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ asde
5 miesięcy temu ocena: 40%  2
Super, na ten przekop Elblag czeka już baaaardzo długo.
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dfhg
5 miesięcy temu ocena: 67% 1
chyba na cofki większe
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.