aktualności |
ponad rok temu
30.12.2014 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 9 / 78% |
A A A |
Kto z nas chodzi do zakładów fryzjerskich? Chyba wszyscy. Zatem skoro popyt jest tak wysoki, to trzeba też zwiększyć i podaż. Wielkie salony fryzjerskie, czy też mniejsze, prywatne zakłady, wyrastają niemal jak grzyby po deszczu. Dzięki temu stale zwiększają się możliwości podjęcia pracy przez wykwalifikowany personel. Duża konkurencyjność na rynku sprzyja samym klientom! Mają do wyboru ogromną ilość miejsc, gdzie mogą się ostrzyć, zmienić fryzurę na nową, lub ulepszyć coś w starej. Inwestycja w salon fryzjerski wydaje się być bardzo dobrym pomysłem. Co zatem zrobić, aby otworzyć taką placówkę i gdzie ulokować swój zakład?
Zakup lokalu, czy jego wynajem?
Sprawa już na początku wydaje się być dużo prostsza, jeśli dysponujemy własnym lokalem użytkowym. Co jednak zrobić, gdy takiego lokalu nie posiadamy? Czy lepiej podjąć się wynajmu, czy też kupić takie pomieszczenie?
W tym przypadku sensowniejszą opcją wydaje się wynajem. Dlaczego? Podczas zakupu musimy być przygotowani na to, że kiedyś taki lokal możemy chcieć sprzedać, a samo znalezienie kupca może zająć nieco czasu. Nie trzeba borykać się z tym problemem, jeśli jedynie wynajmujemy pomieszczenie. W momencie, gdy po prostu przenosilibyśmy swój lokal w inne miejsce, prócz poszukiwań nowej lokalizacji, należałoby znaleźć kogoś, kto chciałby od nas starą nieruchomość odkupić, bądź wynająć. Czy to będzie proste? Być może. Każdy fryzjer pomyśli jednak dwa razy, dlaczego rezygnujecie z tego właśnie lokalu. A wydzierżawienie go komuś innemu będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami. Należy bowiem pamiętać, że przeznaczenie danego lokalu - w tym przypadku zakładu fryzjerskiego - będzie bardzo ciężko zmienić. W grę bowiem wchodzi odpowiednia adaptacja i zwykle gruntowny remont.
Poza tym, gdy wynajmujemy lokal mamy komfort wypowiedzenia umowy, lub - w przypadku większych problemów z gestorem – jej zerwania. Dlatego tak wiele osób, zakładając czy też prowadząc swoje firmy, decyduje się na wynajem konkretnego pomieszczenia. Niemniej trzeba pamiętać również o tym, aby czynsz narzucony przez wynajmującego nie był zbyt wysoki.
Wymogi formalne
Podstawą jest umowa z wynajmującym, bądź też odsprzedającym nam swój lokal. Następnie trzeba uzyskać zgodę na funkcjonowanie lokalu od Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Straży Pożarnej oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Właściciel lub właścicielka muszą również dostosować się do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 17 lutego 2004 w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. z 2004r. Nr 31, poz. 237). Niezmiernie ważne jest, aby zwrócić uwagę na wymagania SANEPIDU, które dotyczą głównie pomieszczeń. W przypadku zakładu fryzjerskiego będą to najczęściej:
Warto również zadbać o to, aby dostosować wjazd do salonu do potrzeb osób niepełnosprawnych, bądź matek z wózkami dziecięcymi. Czasem nie ma możliwości stworzenia takiego podjazdu przy samym salonie. Co wtedy? Najlepiej, aby znajdował się on w bliskim sąsiedztwie drzwi wejściowych.Zakład powinien być podłączony do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej. Zabiegi fryzjerskie wymagają bowiem częstego korzystania z wody – zarówno ciepłej, jak i zimnej – oraz natychmiastowego odprowadzania ścieków, powstałych po jej użyciu.
Jak powinien wyglądać salon?
Z pewnością ważny jest wygląd - zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny - salonu fryzjerskiego. Na pewno odpowiedni szyld oraz duże okna, z miejscem na reklamy, zachęcą klientów do odwiedzania danej placówki. Swoje zrobi także odpowiednie ozdobienie witryn. Wewnątrz zaś nowoczesne umeblowanie oraz dobre i komfortowe wyposażenie spowoduje, że klient będzie czuł się dobrze i będzie zwracał się w stronę naszego salonu częściej, niż w stronę konkurencyjnych placówek.
Musimy zadbać też o odpowiednie elementy wyposażenia: fotele, specjalne umywalki, urządzenia niezbędne do pracy (maszynki, suszarki, nożyczki…), a także meble do pomieszczenia głównego oraz poczekalni.
Założenie zakładu fryzjerskiego nie należy do zadań bardzo prostych, jednak nie jest też przesadnie trudne. Trzeba pamiętać, że oprócz uporania się ze wszystkimi formalnościami, należy ze swojej strony zaoferować potencjalnym klientom coś bardzo dobrego, aby wybić się na tle olbrzymiej konkurencji.
Porady pochodzą z portalu Domibiznes.pl.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |