› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Wysoki podatek weekendowy zrujnuje polski handel?

prawo i podatki ponad rok temu    31.01.2016
Ines Kuraś
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułuzdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu fot. arch. elblag.net

Rządzący krajem coraz częściej zaskakują pomysłami. Tym razem Ministerstwo Finansów zaproponowało by handel w sobotę, niedzielę i święta był wyżej opodatkowany. Handlowcy zauważają, że to zrujnuje polski handel.

Na jednej z ostatnich konferencji prasowych minister finansów Paweł Szałamacha przedstawił propozycje dotyczące opodatkowania handlu. Projekt ustawy trafił już do rządu, ale dotychczas nie ujrzał światła dziennego.

Jak donosi onet.pl z informacji ministra wiadomo jedynie, że podatek będzie progresywny. Kwota wolna od podatku ma wynieść 1,5 mln złotych miesięcznie, co ma być ukłonem w stronę małych sklepików osiedlowych. Ich faktyczny przychód jest zazwyczaj i tak dużo niższy – wynoszący ok. 100 tys. zł.

Sklepy których miesięczny obrót wyniesie do 300 ml złotych zapłacą 0,7% podatku, stawka 1,3% od przychodu ponad 300 mln zł w danym miesiącu. Najwyższa stawka tj. 1,9% ma dotyczyć przychodów ze sprzedaży w sobotę, niedzielę i święta.

Podatek będzie miał bardzo nierówny wpływ na firmy o różnym profilu (np. bardziej bolesny dla dyskontów o niskiej marży i dużym obrocie niż dla delikatesów o wyższej marży i niższym obrocie). Jednocześnie uzależnienie jego wysokości od wielkości obrotów oznacza silniejsze uderzenie w większe firmy, które najczęściej też są wydajniejsze. Jest to bardzo wątpliwa praktyka wspierania mniej wydajnych firm, ze szkodą dla konsumenta

– ocenia dla onet.pl Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji Obywatelskiego Rozwoju.

Przedsiębiorcy krytykują rozwiązania proponowane przez ministerstwo finansów. Uważają, że są one złe i uderzę przede wszystkim w polskich przedsiębiorców. Zdaniem Michała Sadeckiego (prezesa PGS) proponowane stawki podatków są korzystne dla sieci zagranicznych, ale stanowią zagrożenie dla małych i średnich polskich firm o rentowności 1%.

Propozycja zgłoszona rzez Ministerstwo Finansów, która budzi największe zaskoczenie ale także oburzenie wśród przedsiębiorców to wyższe opodatkowanie sprzedaży w soboty, niedziele i święta. W trakcie konsultacji z przedsiębiorcami taka propozycja nie padła, a w projekcie już się znalazła.

Nigdy podczas konsultacji rządu z branżą, nie rozmawialiśmy o podatku specjalnym, nałożonym na sprzedaż w soboty i niedziele! Takie zapisy ustawy prowadzą do załamania polskiego handlu

– dodaje Sadecki dla onet.pl

Polska Izba Handlowa wylicza, że sprzedaż w soboty jest wyższa około 40% niż w inne dni. Sieci handlowe stracą również na takim rozwiązaniu, jak zostanie wprowadzony zakaz handlu w niedzielę i święta.

„Weekendowy podatek” uderzy przede wszystkim w małe i średnie sieci handlowe. Duże dyskonty czy markety będzie stać na poniesienie kosztów nowego podatku, ale handel w mniejszych sklepikach zostanie zahamowany, a chyba nie o to chodziło?

źródlo: onet.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ divek
ponad rok temu ocena: 33%  4
W calej zachodniej europie sa w niedziele zamknięte sklepy. Bardzo dobry pomysł, niech Polacy spędzają czas z rodzina a nie zapier....ą 24 g/dobe
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nick
ponad rok temu ocena: 100%  3
jak prezes był raz w życiu w sklepie to się dziwicie, na kogo Państwo głosujecie takie macie efekty
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ re3
ponad rok temu ocena: 100%  2
stanie handel to i stanie produkcja, bezrobocie w góreeeeeeeee
odpowiedz oceń komentarz 9 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bigi
ponad rok temu ocena: 100%  1
Gdyby socjaliści mieli pojęcie o ekonomii, nie byliby socjalistami, powiedział niegdyś Friedrich Hayek. PIS jest partią socjalistyczną i taką zapewne pozostanie, bo niema tam nikogo, kto miałby pojęcie o tym, jak normalna (wolnorynkowa) gospodarka funkcjonuje.
odpowiedz oceń komentarz 10 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.