› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Z ambasadorem USA także o gospodarce

z samorządu ponad rok temu    13.09.2013
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Z ambasadorem USA także o gospodarce fot. nadesłane

Ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull spotkał się w piątek z marszałkiem województwa Jackiem Protasem. To jego pierwsza wizyta na Warmii i Mazurach po 30 latach. Ambasador rozpoczął ją od rozmowy z gospodarzem województwa.

Marszałek przedstawił swojemu gościowi projekt tras rowerowych Polski Wschodniej, ponieważ ambasador jest zapalonym cyklistą i ogłosił wcześniej specjalny konkurs dla mieszkańców regionu, w którym nagrodą jest wspólna przejażdżka rowerowa.

- Tym samym pan ambasador wspomógł promocję naszych szlaków rowerowych – mówi marszałek Jacek Protas. – One już się cieszą dużym zainteresowaniem. Byłem o nie pytany choćby na Forum Gospodarczym w Krynicy. Inne regiony pozazdrościły nam pomysłu i planują wybudowanie własnych tras. Kto wie, może w przyszłości tymi specjalnymi szlakami będzie można objechać wokół całą Polskę. Ale generalnie pan ambasador był bardzo zainteresowany naszym regionem i naszymi planami rozwojowymi.

Rozmowy dotyczyły również wydobycia złóż gazu łupkowego, szeroko rozumianych odnawialnych źródeł energii, a także o potrzebnych rozwiązaniach prawnych w tym zakresie. Amerykanie są światowymi liderami w wydobyciu i przetwórstwie tego surowca, a marszałek Jacek Protas w ubiegłym roku uczestniczył w specjalnej wizycie studyjnej poświęconej korzyściom i zagrożeniom wynikającym z jego eksploatacji.

Marszałek jednak zaprezentował przede wszystkim pomysły na rozwój regionu w perspektywie nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej i dużej puli środków, jakie będą na to przeznaczone, a także inteligentne specjalizacje, o które samorząd zamierza oprzeć ten rozwój.

Mowa była także o współpracy gospodarczej, jako że Stany Zjednoczone utrzymują pozycję największej i najbardziej zaawansowanej pod względem technologicznym gospodarki na świecie. Dziennikarze, którzy mieli okazję rozmawiać z ambasadorem, pytali o intensywność zainteresowania przedsiębiorców amerykańskich inwestowaniem w Polsce, a w szczególności na Warmii i Mazurach.

- Pozycja USA w Hadlu zagranicznym Polski wzrosła w ostatnich latach – podkreślał ambasador Mull. – Widać też pozytywne symptomy płynące z gospodarki, a to daje nowe nadzieje.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.