› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Zadbaj o product feed swojego sklepu! Jak często aktualizować pliki produktowe i po co to robić?

aktualności miesiąc temu    1.03.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Zadbaj o product feed swojego sklepu! Jak często aktualizować pliki produktowe i po co to robić?

Product feed to plik przygotowany najczęściej w formacie XML lub CSV, który zawiera najważniejsze informacje o produktach sprzedawanych w sklepie internetowym. Pozwala prowadzić kampanie reklamowe w różnych miejscach sieci, m.in. na Facebooku, w wyszukiwarkach, programach afiliacyjnych, porównywarkach cenowych czy serwisach partnerów Google. Pliku produktowego nie wystarczy raz stworzyć i zapomnieć o sprawie – konieczna jest jego bieżąca aktualizacja.

Aktualizacja feeda produktowego – po co to robić?

Głównym celem aktualizacji product feeda jest wyświetlanie klientom zawsze aktualnych informacji na temat produktów. Jeżeli kampania reklamowa będzie ich bowiem kierować do produktów wycofanych z oferty czy zawierających nieaktualne ceny, np. obowiązujące w czasie zakończonej niedawno promocji, mogą oni stracić zaufanie do sklepu i przestać składać w nim zamówienia.

Równie negatywnie może zostać odebrany nieprawidłowy termin dostarczenia przesyłki czy produkt w niedostępnej wersji kolorystycznej.

Dzięki systematycznym aktualizacjom feedu można zwiększyć współczynnik konwersji i zoptymalizować budżet reklamowy, gdyż właściciel sklepu nie będzie musiał płacić za reklamę produktu niedostępnego w ofercie.

Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że stworzenie idealnego pliku produktowego za pierwszym razem wcale nie jest takie proste. Zmieniają się trendy na rynku oraz potrzeby klientów, a dodatkowo produkty podlegają sezonowości. W związku z tym właściciel sklepu online powinien pamiętać o bieżącej analizie skuteczności kampanii reklamowej, zwłaszcza współczynnika konwersji oraz ROI.

Dobrze jest testować różne rozwiązania, np. pod kątem doboru słów kluczowych, tytułów, opisów produktów czy zastosowanych atrybutów. Można następnie wprowadzać zmiany w feedzie, a także zmieniać stawki za kliknięcia lub wyświetlenia reklamy.

Spóźnianie się z aktualizacjami pliku produktowego naraża również na nałożenie blokady przez serwisy prowadzące kampanie. Może się wtedy okazać, że w łatwy sposób stracimy szansę pozyskania nowych klientów.

Jak często aktualizować plik produktowy?

Aktualizacja feedu powinna być przeprowadzona jak najszybciej po dodaniu nowych produktów, ich wycofaniu z oferty lub dokonaniu jakichkolwiek istotnych modyfikacji. Jeżeli product feed zostanie niezwłocznie zoptymalizowany, zmiany od razu zostaną uwzględnione w kampanii. W przypadku dużych sklepów internetowych aktualizacja raz dziennie to absolutne minimum, lecz wskazane może być wykonywanie jej nawet co kilka godzin.

Proste i skuteczne zarządzanie plikiem produktowym

Ręczne optymalizowanie pliku produktowego zawierającego informacje o setkach czy tysiącach produktów byłoby niezwykle czasochłonne i uciążliwe. Dlatego warto wykorzystać do tego internetowe platformy do zarządzania feedem. Jedną z nich jest system Feedink, pozwalający na automatyzację procesu aktualizacji plików produktowych. Umożliwia prowadzenie sprzedaży z wykorzystaniem wielu kanałów marketingowych. System jest bowiem dostosowany do integracji z setkami partnerów. Zarządzanie feedem w systemie Feedink nie wymaga zaawansowanych umiejętności technicznych, gdyż interfejs jest uproszczony i intuicyjny.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.