› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Zakazu handlu w święta nie przestrzegają małe sklepy

z instytucji ponad rok temu    29.12.2016
Grażyna Wosińska
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Zakazu handlu w święta nie przestrzegają małe sklepy  fot. archiwum elbla.net

Od tego roku coraz więcej właścicieli małych sklepów łamie zakaz pracy w święta. Opłaca im się im, bowiem sklepy wielkopowierzchniowe rygorystycznie przestrzegają zakazu. Wtedy klienci wybierają osiedlowe placówki. Dwa lata temu jeszcze niewiele było takich sytuacji, a w tym roku inspektorzy podczas kontroli stwierdzili, że w 21 przypadkach zakaz nie był przestrzegany.

Od 2007 roku obowiązuje zakaz pracy w święta. Placówki handlowe wielkopowierzchniowe bez wyjątków stosują się do zakazu pracy w handlu w święta. Inaczej jest w przypadku pozostałych, szczególnie małych osiedlowych lub wiejskich sklepów, w których dosyć często dochodzi do naruszania tych przepisów. Można powiedzieć, że statystycznie co czwarty przedsiębiorca prowadzący placówkę handlową nie przestrzega zakazu pracy w święta. Tak wynika z informacji Państwowej Inspekcji Pracy w Olsztynie.

Sklepy, w których stwierdzono naruszenie zakazu to małe, osiedlowe placówki handlowe. Podczas kontroli pracę wykonywała z reguły jedna osoba, w kilku przypadkach – dwie osoby. W opinii inspektorów pracy, przedsiębiorcy świadomie łamią zakaz pracy w święta i naruszają art. 1519a Kodeksu pracy. Kontrolowani przedsiębiorcy zdawali sobie sprawę z faktu, że funkcjonuje zakaz pracy w święto w placówkach handlowych i znali ten przepis

- czytamy w informacji PIP w Olsztynie.

Sklepy wielkopowierzchniowe bardzo restrykcyjnie przestrzegają tego zakazu, co powoduje, że w święta małe sklepy osiedlowe mają wzmożone obroty. W ocenie pracodawców, opłaca im się w dni świąteczne mieć otwarte sklepy i naruszać przepisy prawa pracy – mając nadzieję, że nie poniosą z tego tytułu konsekwencji.

Inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie podczas przeprowadzonych kontroli w naszym województwie:

- w 2014 roku nie stwierdzili ani jednego przypadku naruszenia zakazu pracy w święta w placówkach handlowych;

- w 2015 r. naruszenie tego zakazu stwierdzili w 4 przypadkach;

- w 2016 r., uwzględniając akcje kontrolne przeprowadzone w sierpniu oraz w listopadzie, inspektorzy aż w 21 przypadkach stwierdzili naruszenie zakazu pracy w święta w placówkach handlowych.

To wskazuje, że niewątpliwie istnieje problem z przestrzeganiem zakazu pracy w święta w placówkach handlowych, pomimo tego że przepis funkcjonuje od października 2007 r.

- podsumowują inspektorzy PIP w Olsztynie.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Matylda2
ponad rok temu 1
Każdy powinien mieć prawo do odpoczynku w takie dni a nie :)
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.