› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Zastosowanie lasera w przemyśle

aktualności 19 dni temu    19.06.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Zastosowanie lasera w przemyśle

Lasery to nowoczesne urządzenia, których popularność stale rośnie. Znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu oraz w innych branżach. Lasery w przemyśle wykorzystywane są do cięcia, hartowania, znakowania, natapiania, spawania, do obróbki powierzchniowej.

Cięcie laserem to metoda znana i wykorzystywana na całym świecie. To jedna z najnowocześniejszych metod obróbki materiałów zarówno metalowych, jak i niemetalowych.

Metoda cięcia laserowego znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, w budownictwie, lotnictwie, architekturze. Za pomocą obróbki laserowej można wykonać różnorodne, trudne operacje technologiczne. Ponieważ działania są bardzo precyzyjne, stosowanie lasera niesie za sobą niewielkie straty.

Zalety cięcia laserem

Obróbka laserowa w porównaniu z innymi metodami obróbki materiałów jest bardzo dokładna i wydajna, dlatego jest chętnie wykorzystywana w przemyśle. Ważną cechą obróbki laserowej jest bezkontaktowość i selektywność. Możliwa jest też całkowita automatyzacja. Dzięki automatyzacji i powtarzalności procesów ogranicza się koszty związane ze stratą materiału.

Ogromną zaletą cięcia laserowego jest duża precyzja, którą ciężko uzyskać stosując inne technologie. Za pomocą lasera można wycinać w metalu różnorodne kształty dopasowane do danego projektu. Wszystkie obrabiane powierzchnie są równe i gładkie.

Cięcie laserem to proces szybki, w krótkim czasie można uzyskać nawet bardzo skomplikowane wzory, a obrabiane elementy są od razu gotowe do użycia, nie potrzebują dodatkowej obróbki. Procesy cięcia laserowego ustawia się automatycznie, co umożliwia dużą powtarzalność. Nawet trudne do uzyskania, precyzyjne elementy można ze 100-procentową dokładnością odtworzyć w kolejnym materiale.

Cięcie metodą laserową można wykonywać nawet w miejscach trudno dostępnych, za pomocą tej metody można wykonywać nawet bardzo małe elementy i detale. Zmiana mocy promieniowania umożliwia wykorzystywanie obróbki laserowej na wiele sposobów, np. do podgrzewania materiałów w wyniku obróbki cieplnej. Możliwe jest też odparowywanie materiału w trakcie cięcia metalu.

Wady cięcia laserem

Lasery to urządzenia dość drogie. To także urządzenia zaawansowane technologicznie. Dlatego ich obsługą powinni się zajmować wyłącznie wykwalifikowani, doświadczeni specjaliści. Cięcie laserowe to idealna metoda w przypadku blach cienkich o grubości wynoszącej nie więcej niż 25 mm. W przypadku grubszych blach należy zastosować inną technologię.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.