› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

Zastosowanie przepływomierza elektromagnetycznego

aktualności 7 miesięcy temu    10.10.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Zastosowanie przepływomierza elektromagnetycznego

W wielu instalacjach rurociągowych właściwy przepływ mediów warunkuje prawidłowe funkcjonowanie urządzeń i sieci transportowej. Żeby ustalić wartość strumienia stosuje się rozmaite przyrządy. Jednym z nich jest przepływomierz elektromagnetyczny, który umożliwia uzyskanie bardzo dokładnego odczytu, a jednocześnie nie przyczynia się do spadku ciśnienia przepływającej cieczy. Przekazuje on zatem szczegółowe dane nie wyrządzając efektu ubocznego w instalacji. Czym dokładnie są przepływomierze elektromagnetyczne i jak działają?

Czym jest to urządzenie i jak działa?

Przepływomierz elektromagnetyczny to urządzenie, które wykorzystuje się do badania przepływu mediów przewodzących prąd elektryczny. Pozwala on na ustalenie strumienia masy lub objętości przepływającej cieczy oraz zezwala na dokonywanie rozmaitych rozliczeń. Przepływomierz elektromagnetyczny wykorzystuje prawa indukcji elektromagnetycznej Faradaya. Zbudowany jest ze specjalnej rury pomiarowej, cewki, która generuje pole magnetyczne oraz elektrody odpowiedzialnej za dokonywanie pomiaru różnicy potencjałów. W cieczy przepływającej przez rurę dokonuje się indukcja siły elektromotorycznej. Jest ona proporcjonalna do siły natężenia pola magnetycznego oraz prędkości, z jaką porusza się przewodnik, czyli transportowana ciecz. Elektroda umożliwia odczytanie różnicy potencjałów. 

Zastosowanie przepływomierzów elektromagnetycznych

Przepływomierze elektromagnetyczne idealnie sprawdzają się w instalacjach, którymi płyną agresywne ciecze aktywne chemicznie, jak np. kwasy czy zasady. Są najlepszymi urządzeniami pomiarowymi w przypadku, kiedy przepływomierz musi być umieszczony w instalacjach korozyjnych. Jednak żeby elektromagnetyczny przepływomierz mógł być wykorzystany, muszą być zachowane odpowiednie warunki przewodzące. Wartość przewodnictwa powinna być większa jak 5 mS/cm. Urządzenia te znajdą zastosowanie w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, spożywczym, energetycznym, sieciach wodociągowych, kanalizacji, a także przy pracach związanych z nawadnianiem.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.