› FIRMY
› ARTYKUŁY

Zdecydowanie więcej zarabiać chcą nie tylko pielęgniarki, ale i lekarze. Zebrali ponad 100 tys. podpisów

aktualności ponad rok temu    4.05.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Konrad Kosacz (archiwum elblag.net)

Porozumienie Zawodów Medycznych zebrało już ponad 100 tys. podpisów pod projektem ustawy o minimalnych wynagrodzeniach dla pracowników medycznych.  Zakłada on trzy średnie pensje krajowe dla specjalistów, a dla lekarzy bez specjalizacji i pielęgniarek z tytułem magistra - dwie. 

Temat wynagrodzeń pracowników służby zdrowia budzi kontrowersje, które dotyczą przede wszystkim uposażeń lekarzy. Wiele osób uważa, że zarabiają oni bardzo dużo w stosunku do większości innych zawodów. Prawdą jest jednak, że aby zostać lekarzem wymagane jest ukończenie jednych z najtrudniejszych studiów, jak również ciągłe poszerzanie wiedzy. Duże znaczenie ma także wysoka odpowiedzialność jaką cechuje wykonywanie zawodu lekarza. Przesłankę przemawiająca za podwyżkami stanowi coraz bardziej odczuwalny niedobór kadr medycznych. Jedną z przyczyn ma być w tym przypadku ucieczka wykwalifikowanych lekarzy za granicę, gdzie zarobki są znacznie wyższe niż w Polsce. Wiadomo jednak, że nie jest to wyłączna i główna przyczyna tego stanu rzeczy. Ilość uczelni kształcących lekarzy jest bowiem z pewnością niewystarczająca, szczególnie zważywszy na starzenie się społeczeństwa. Tajemnicą poliszynela jest również fakt, że w dalszym ciągu istnieją także duże bariery w robieniu specjalizacji przez młodych lekarzy. To wszystko powoduje, że ilość specjalistów jest, delikatnie rzecz ujmując, bardzo niewystarczająca.   

W naszym mieście zagadnienie podwyżek uposażeń dla pracowników medycznych budzi jeszcze większe zainteresowanie, a to z uwagi na bardzo dużą liczbę osób zatrudnionych w elbląskich placówkach służby zdrowia. W Wojewódzkim, Szpitalu Zespolonym pracuje około 1500 osób, w tym ponad 300 lekarzy i 634 pielegniarki, natomiast w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II - zatrudnionych jest około 900 pracowników medycznych. Do tego należy doliczyć pracowników Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Chorób Wewnętrznych "EL-VITA" oraz licznych elbląskich przychodni. 

Porozumienie Zawodów Medycznych proponuje trzy średnie pensje krajowe dla specjalistów, a dwie - dla lekarzy bez specjalizacji i pielęgniarek z tytułem magistra.  Dwie średnie krajowe mieliby też otrzymywać  specjaliści w dziedzinie fizjoterapii. Najniższe stawki - 1,5 średniej pensji - otrzymywaliby technicy EKG, RTG i pielęgniarki bez specjalizacji - informuje Gazeta Wyborcza. Projekt już zdobył potrzebną liczbę podpisów (ponad 100 tys.), aby trafić pod obrady Sejmu. PZM liczy, że posłowie będą chcieli zapoznać się z ich oczekiwaniami.

Założenia projektu dotyczącego wynagrodzeń w służbie zdrowia przedstawionego przez resort zdrowia, którym obecnie zajmuje się rząd, znacznie różnią się od tego proponowanego przez Porozumienie Zawodów Medycznych. Projekt Ministerstwa Zdrowia zakłada, że podwyżki dla lekarzy miałyby zostać wdrożone w lipcu. Pensje rosłyby stopniowo osiągając pożądane minimum w 2021 r. Minimalna pensja lekarza specjalisty wyniosłaby wówczas ok. 5 tys. zł brutto, tj. 1,27 średniej krajowej. Minimum dla lekarza bez specjalizacji oraz pielęgniarki z tytułem magistra wyniosłoby 4,1 tys. zł, natomiast minimalne pensje dla pielęgniarek bez specjalizacji oraz fizjoterapeutów - 2,5 tys. zł. Pozostali pracownicy medyczni, np. technicy RTG i ratownicy, otrzymaliby 2047 zł, czyli zaledwie 47 zł więcej niż wynosi obecnie najniższe miesięczne wynagrodzenie.

Źródła: Wyborcza.pl, informacje własne, Rynekzdrowia.pl, Medexpress.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Zbigniew
ponad rok temu 4
Pięlęgniarki - ok, ale lekarze. Pytam się: za co? Za to, że najczęściej traktują pacjentów jak zło konieczne? Za to, że czeka się na wizytę miesiącami? Za to, że niemal każdą czynność robią z łaską? W ten sposób wymuszają odwiedzanie ich prywatnie... Skandal!
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obyw.
ponad rok temu ocena: 100%  3
Za tak skandaliczną opiekę nad chorymi oni jeszcze chcą podwyżki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! To skandal i lekceważenie pacjentów, podwyżki daje się osobą które wykonują swoją pracę uczciwie i rzetelnie!!1!!!!!!!!!! Natomiast w naszych szpitalach czeka się na lekarza całą noc w pogotowiu albo odsyła się chorego ze złamaną nogą do domu dając tylko środek przeciw bólowy. Jak można takim nieodpowiedzialnym osobom dać podwyżkę. Pielęgniarki natomiast wobec pacjentów zachowują się arogancko i opryskliwie. Naszemu społeczeństwu coś się pomieszało, za zwierzaka grozi kara 2 lata więzienia a za pacjenta nagroda od państwa. Jeżeli nasze państwo ma takie priorytety to tylko współczuć osobom potrzebującym opieki medycznej .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mójnick
ponad rok temu ocena: 100%  2
Dwie średnie krajowe dla pielęgniarek? Chyba żart! 9200 zł za spanie na nocnych dyżurach???
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Eryk
ponad rok temu ocena: 100%  1
To niech idą do swojej Koleżanki z pracy Gelert, to ona ze swoja partią tak "wspaniale" rządziła !
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.