› FIRMY
› ARTYKUŁY

Złoty najmocniejszą walutą świata w 2017 roku!

10 miesięcy temu    25.12.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 3 ocen 1 / 100%
A A A
Złoty najmocniejszą walutą świata w 2017 roku!

Złoty licząc od początku roku jest najsilniejszy zarówno wobec euro, jak i amerykańskiego dolara. Indeks złotego w relacji do EUR, USD, CHF i GBP wspiął się wczoraj do najwyższego poziomu od 3 lat. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia polska waluta była kwotowana następująco: 4,1935 PLN za euro, 3,5399 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5781 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7364 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,338% w przypadku obligacji 10-letnich.

W ujęciu od początku tego roku złoty „prześcignął" koronę czeską i jest obecnie najmocniejszą walutą 2017 r. wobec dolara amerykańskiego

Jak poinformował Konrad Ryczko z dziennika ekonomicznegoParkiet:

Różnica jest marginalna, gdzie USD/PLN spadł 15,59% podczas gdy USD/CZK 15,57%, niemniej warto odnotować trend z ostatnich dni. PLN kontynuuje umocnienie, pomimo konfliktu z Brukselą oraz wait'n'see RPP, podczas gdy na CZK obserwujemy podbicie podaży po tym jak CNB (Narodowy Bank Czeski - przyp. red.) zdecydował się na pauzę w cyklu podwyżek stóp.

Po 11 miesiącach 2017 r. w budżecie państwa odnotowano deficyt w wysokości 2,4 mld zł, czyli 2,4 proc. planu przewidzianego w ustawie budżetowej. To najniższa wartość co najmniej od 2000 r. Dochody w okresie styczeń  listopad były o 28,8 mld zł wyższe niż rok temu (w tym z VAT o 24,7 mld zł) i wyniosły 323,3 mld zł, co stanowiło 99,3 proc. planu. Wydatki 325,7 mld zł (84,6 proc.).  

Jaka jest przyszłość złotego w 2018 roku? Według analityka prowadzącego jeden z najpopularniejszych i cieszących się największym zaufaniem portali finansowych w Polsce – Independenttrader.pl – bardzo trudno prognozować przyszłość złotówki:

W zeszłym roku sprawa była bardzo prosta gdyż polska waluta była jedną z najsilniej niedowartościowanych ze względu na listopadowy atak spekulacyjny. Obecnie bardzo ciężko jest prognozować cokolwiek. Czemu, jeżeli działania banków centralny zapewnią nam kolejny rok spokoju oraz optymizmu wśród inwestorów kapitał będzie silnie przemieszczał się w kierunku rynków rozwijających się do których nadal należy Polska (przynajmniej wśród sentymentu inwestorów). Dla odmiany jeżeli dojdzie do jakichkolwiek zawirowań na rynkach finansowych to złotówka błyskawicznie się osłabi, najsilniej względem USD oraz CHF. 

Źródło:Parkiet.comMybank.pl, IndependentTrader.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ jjjjjjjjjjj
9 miesięcy temu 3
A zarobki rumunskie nnajniszsza krajowa to nawet nie jest 500 euro NETTO mówmy ile na rękę . Ale dziady z wiejskiej podają swoje dochody do wiadomosci i wychodzi 4500 pl
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ A to ci niespodzianka
10 miesięcy temu ocena: 40%  2
A Tusk i POpapraki chcieli EURO w Polsce.
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ZŁODZIEJE!
9 miesięcy temu ocena: 100% 1
POpaprańcy mieli jedną zasadę:sprzedam stówkę za złotówkę,ale dycha dla mnie!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.