› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Żuławy wśród regionów Polski najbardziej dotkniętych przez suszę

aktualności 3 miesiące temu    5.06.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Żuławy wśród regionów Polski najbardziej dotkniętych przez suszę fot. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach

Żuławy znalazły się wśród regionów Polski najbardziej dotkniętych przez suszę. Tak wynika z opracowania opublikowanego niedawno przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który przygotował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą.

Na terenie Polski występuje susza rolnicza. Najgorzej jest w centralnej i północnej części kraju – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. 

Najniższe wartości KBW od -120 mm do poniżej -139 mm w prezentowanym sześciodekadowym okresie wystąpiły na terenie Pojezierza Lubuskiego, na Równinie Kutnowskiej, na Pobrzeżu Szczecińskim: Uznam, Wolin, Wybrzeżu Trzebiatowskim, Równinie Gryfickiej, Pyrzyckiej, Wełtyńskiej, Wzniesieniu Szczecińskim, na Wybrzeżu Słowińskim, na Żuławach, na Pojezierzu Wschdniosuwalskim oraz na Równinie Bielskiej

– poinformował instytut. 

W województwie warmińsko-mazurskim w kontekście uprawy zbóż jarych 7 gmin (na 116) jest zagrożonych przez suszę, co stanowi około 6%. Znacznie gorzej jest w sąsiadującym z nami województwie pomorskim, gdzie gmin zagrożonych przez suszę jest aż 24 (na 123), co stanowi ok. 19,5% gmin w tym województwie. Niechlubny rekord zasięgu suszy w uprawach zbóż jarych odnotowano w województwie zachodniopomorskim, gdzie aż 45 na 113 gmin jest zagrożonych przez suszę (blisko 40% gmin w tym województwie). 

Zasięg suszy w uprawach zbóż ozimych jest mniejszy i wynosi odpowiednio:

 • 16,81% gmin w województwie zachodniopomorskim
 • 8,94% gmin w województwie pomorskim
 • 8,47% gmin w województwie podlaskim
 • 7,91% gmin w województwie łódzkim
 • 3,45% gmin w wojewodztwie warminsko-mazurskim.

Susza dotknęła także uprawy truskawek. W województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim w tym przypadku zagrożone są po 3 gminy., w województwie podlaskim – 6, a województwie zachodniopomorskim – 8.

Stwierdzamy wystąpienie na dużym obszarze środkowej i północnej Polski niedoborów wody dla roślin uprawnych wynoszące od -50 do -120 mm, a w niektórych rejonach nawet od -120 do -139 mm. Na terenach objętych największym deficytem wody, powodującym obniżenie plonów przynajmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych wystąpiły straty tej wielkości w uprawach zbóż jarych i ozimych oraz truskawek. Natomiast na południu kraju zasoby wodne są obecnie bardzo duże (w ostatnich dniach jeszcze znacznie wzrosły), powodując występowanie nadmiaru wody dla roślin uprawnych, czego skutkiem będzie obniżenie plonów na tych obszarach

– poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

To nie wszystko. Dodatkowym problemem w przypadku województwa warmińsko-mazurskiego było wystąpienie wiosennych przymrozków, które mocno uszkodziły rośliny, zwłaszcza uprawy sadownicze. Susza i przymrozki  pewnością przełożą się na wyższe ceny produktów rolnych i spożywczych. Już obecnie ceny warzyw i owoców są znacznie wyższe niż w ubiegłym roku.

Więcej szczegółowych informacji oraz mapka

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.