› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Praca dla programisty w Olsztynie – dlaczego warto pracować w tym zawodzie?

aktualności 3 miesiące temu    12.07.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Praca dla programisty w Olsztynie – dlaczego warto pracować w tym zawodzie?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że szeroko pojęta branża IT jest jednym z najatrakcyjniejszych pracodawców w Polsce. Kuszą zarówno wysokie zarobki, jak i komfortowe warunki zatrudnienia, w tym możliwość wykonywania swoich obowiązków zdalnie. Rozglądając się za pracą dla programisty w Olsztynie warto zacząć od dokładnego poznania charakterystyki tego zawodu.

Czym zajmuje się programista?

Programista to ekspert z zakresu tworzenia oprogramowania, w tym aplikacji mobilnych i biznesowych, stron internetowych, sklepów online, baz danych, różnego rodzaju programów narzędziowych itd. Dobry programista powinien umieć projektować takie rozwiązania nie tylko na najpopularniejsze platformy, jak system Windows, ale także z myślą o użytkownikach mobilnych korzystających z systemów iOS i Android.

Do podstawowych zadań programisty należy projektowanie, testowanie, wdrażanie oraz rozwijanie wszelkiego rodzaju aplikacji zgodnie z wytycznymi klienta. W zależności od kwalifikacji i doświadczenia programisty w grę może wchodzić także tworzenie dokumentacji analitycznej oraz zarządzanie projektami realizowanymi przez podległy mu zespół.

Jakie są wymagania w stosunku do programistów?

Wiele zależy tutaj od tego, czy pracodawca szuka specjalisty gotowego do natychmiastowego objęcia samodzielnego stanowiska, czy może dopuszcza możliwość przyuczenia osoby stawiającej pierwsze kroki w tym zawodzie. Ten drugi scenariusz jest coraz częstszy z uwagi na spore niedobory programistów na rynku.

Do podstawowych wymagań stawianych samodzielnym programistom zaliczymy:

 • wyksztalcenie wyższe kierunkowe (informatyczne lub pokrewne) – wielu pracodawców akceptuje też wykształcenie zawodowe, np. ukończenie technikum łączności w klasie informatycznej,
 • bardzo dobra lub biegła znajomość języka angielskiego na poziomie technicznym,
 • znajomość minimum jednego języka programowania, choć mile widziane jest operowanie kilkoma językami, najlepiej Java, Visual C++, Visual FoxPro, CSS, jQuery,
 • znajomość zagadnień sieciowych i protokołów TCP/IP,
 • doświadczenie w tworzeniu kodów.

Mile widziane będą ponadto kompetencje miękkie, takie jak umiejętność pracy w zespole, obowiązkowość czy dobre radzenie sobie z pracą pod presją czasu. W obecnych czasach niezbędna jest znajomość obsługi popularnych narzędzi do pracy zdalnej.

Oferty pracy dla programistów – gdzie je znaleźć?

Najlepiej zacząć od zajrzenia na portale kariery. Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy praca programista Olsztyn wyświetlą się oferty pracodawców. Warto natomiast rozszerzyć zakres wyszukiwania o cały region, a nawet Polskę. Obecnie wielu pracodawców umożliwia programistom podjęcie pracy w 100% zdalnie.

Zarobki i perspektywy

Doświadczeni i wysoko wykwalifikowani programiści należą do najlepiej opłacanych pracowników w naszym kraju. W dużych firmach z branży IT nie dziwią zarobki na poziomie nawet grubo powyżej 25 tys. zł. Na takie stawki mogą jednak liczyć wyłącznie świetni specjaliści.

Początkujący programista, który wymaga jeszcze przeszkolenia i opieki seniora, otrzyma na start od około 3,5-4 tys. zł. W tej branży robi się jednak szybkie postępy, co oczywiście wymaga zaangażowania i stałego doszkalania się we własnym zakresie.

Dlaczego warto zostać programistą? Nie tylko z uwagi na atrakcyjne zarobki, ale także znakomite perspektywy dla tego zawodu, na który jest i będzie olbrzymie zapotrzebowanie w przewidywalnej przyszłości.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.